Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Umowa najmu garażu. Czym jest i co powinna zawierać?

0
Podziel się:

Umowa najmu garażu, jak każda umowa, powinna zostać zawarta w formie pisemnej i do tego zabezpieczona jeszcze pewnymi zapisanymi w niej danymi. Dzięki temu zarówno osoba wynajmująca, jak i najemca mogą czuć się bezpieczni, że wszystkie ustalenia zostaną dotrzymane.

Umowę najmu garażu sporządzamy na piśmie
Umowę najmu garażu sporządzamy na piśmie (Fotolia, fotolia)

Umowa najmu garażu – czym jest?

Umowa najmu garażu do użytku jako prywatny garaż musi zawierać przede wszystkim czas, na jaki najem obowiązuje i wysokość miesięcznej opłaty za korzystanie z niego. Dodatkowo warto zapisać w umowie, że warunki podlegają negocjacjom i zmianie wyłącznie w formie pisemnej. Wszelkie zmiany/zmiana nazwy/adresu najmującego garaż/numer telefonu, muszą zostać również natychmiastowo zapisane na piśmie.

Umowa najmu garażu także musi zawierać informacje, czym skutkuje przeterminowanie płatności. Najczęściej podlega to dodatkowej opłacie, która jest dodatkiem do czynszu. Może równoważyć się jednomiesięcznemu czynszowi plus podatkowi VAT (jeśli dotyczy).

Depozyt w danej wysokości podlega zwrotowi po wygaśnięciu umowy najmu garażu z zastrzeżeniem wszystkich innych warunków. Depozyt podlega zwrotowi, jeżeli w wyniku kontroli właściciela nie zostaną stwierdzone żadne straty. Używanie garażu i placu przed nim oraz dostęp do nich istnieje na własne ryzyko, tak samo, jak pozwolenie osobom trzecim na jego wykorzystywanie. W umowie należy również zaznaczyć brak możliwości podnajmu garażu innym osobom.

Niektóre garaże oraz miejsca parkingowe w garażu podziemnym mogą wymagać zapisu, że parkować w nich mogą wyłącznie pojazdy napędzane benzyną.

Umowa najmu garażu może także mieć w sobie zawarte dane na temat właściwej konserwacji garażu, zwłaszcza wrót do niego. Może okazać się na przykład konieczne olejowanie drzwi co jakiś czas albo ich regulowanie. To właściciel powinien jednocześnie zadbać o przeglądy co konkretny odcinek czasu. W sytuacji, gdy przeglądami ma się zająć osoba wynajmująca garaż, dobrze jest do umowy dodać zapis o upoważnieniu do tego kogoś innego.

Umowa najmu garażu musi także mieć zapis związany z odbiorem tego budynku. Zazwyczaj podpisuje się ją do ostatniego dnia danego okresu, na przykład kwartału. W przypadku chęci wcześniejszego zrezygnowania z umowy niezbędne jest pisemne zgłoszenie tego faktu. Przed dniem rozwiązania umowy, pomieszczenie musi zostać puste i czyste. Konieczne jest także zwrócenie kluczy (wszystkich kompletów), a także pilotów do bramy etc.

Zamki drzwi nie mogą zostać zmienione. To warunek licencji, że zamki nie zostały zmienione. Posiadanie patentowych zamków jest wymagane również do ubezpieczenia.

Umowa najmu garażu – co powinna zawierać?

Umowa najmu garażu zawierać może datę i miejsce podpisania oraz oznaczenie stron zawierających umowę. W przypadku osoby fizycznej umowa powinna zawierać imię oraz nazwisko, adres, numer dowodu tożsamości, numer PESEL. W przypadku firmy niezbędne dane to nazwa firmy, adres siedziby, NIP, REGON oraz numer KRS w przypadku spółek, oraz imię i nazwisko osoby, która reprezentuje przedsiębiorstwo.

Dalsze niezbędne dane to określenie miejsca garażowego. Potrzebne dane to nazwa ulicy i numer. Dalsze dane to oznaczenie dat, na jakie obowiązuje wynajem (umowa najmu garażu bezterminowo jest raczej rzadko spotykana). Od określonej daty garaż musi zostać przygotowany do wynajmu i opuszczony do dnia wygaśnięcia, chyba że zostanie ona przedłużona.

Ważne są kwestie finansowe, opisujące wysokość miesięcznego czynszu oraz forma płatności (przelewem lub gotówką). Umowa najmu garażu kończy się datą oraz podpisami obu stron.

msp
poradnik seo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)