Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Umowa najmu samochodu - co powinna zawierać?

0
Podziel się:

Umowa najmu samochodu jest umową, którą musisz podpisać, zanim otrzymasz klucz do wypożyczonego samochodu w każdej legalnie działającej wypożyczalni pojazdów. Dowiedz się, co musisz podpisać, wypożyczając samochód, aby uniknąć nieoczekiwanych problemów. Jakie zapisy powinny znaleźć się w umowie najmu samochodu?

Dlaczego warto spisać umowę najmu samochodu?
Dlaczego warto spisać umowę najmu samochodu? (Pixabay.com)

Ogólne zasady umowy najmu samochodu

Umowa najmu jest umową między Tobą a firmą wynajmu samochodów. Określa warunki najmu. Podpiszesz ją, zanim oddadzą ci klucze od samochodu.

Gdy chcesz jak najszybciej wyruszyć w drogę (na przykład na wakacjach), kuszące jest po prostu podpisanie tego, co dostałeś, zamiast wczytywania się w umowę najmu samochodu. Warto jednak poświęcić kilka minut, by sprawdzić, co podpisujesz, aby uniknąć nieoczekiwanych problemów i niekorzystnych dla siebie zapisów.

Dlaczego musisz podpisać umowę najmu?

Podpisujesz umowę najmu, aby potwierdzić, że przeczytałeś, zrozumiałeś i zgodziłeś się na wszystkie warunki wynajmu samochodu. Umowa wyjaśni również kary, które spotkasz w związku z naruszeniem warunków.

Po podpisaniu umowy najmu zgadzasz się na odpowiedzialność za samochód podczas wynajmu.

Co obejmuje umowa najmu samochodu?

Każda wypożyczalnia ma swoje własne warunki zapisane w formularzach. Będą się one różnić także w zależności od kraju, w którym wynajmujesz auto. Nawet jeśli wcześniej wiele razy wynajmowałeś samochody, sprawdź kontrakt przed podpisaniem.

Najważniejsze punkty to:

  • Szczegóły samochodu (marka, model, silnik etc.);
  • Szczegóły okresu wynajmu (na przykład możliwość przedłużenia po telefonicznym kontakcie);
  • Ograniczenia kilometrowe i polityka paliwowa (na przykład zakaz przekraczania samochodem granicy kraju, konieczność zwrotu samochodu z pełnym bakiem);
  • Podział opłat za wynajem, dodatkowe opłaty, depozyty i warunki płatności;
  • Istniejące szczegóły uszkodzeń pojazdu;
  • Ochrona ubezpieczeniowa i szczegóły dotyczące zrzeczenia się odpowiedzialności ze strony firmy ubezpieczającej i najmującego pojazd;
  • Sytuacje awaryjne i numery kontaktowe w nagłych wypadkach (na przykład umowa najmu samochodu obejmuje sytuacje awarii lub wypadku pojazdu i pomocy ze strony firmy wynajmującej pojazd);
  • Kaucja za pojazd i warunki jej odzyskania.

A co, jeśli się spieszysz?

Podejmowanie trudnych prób czytania i przyswajania drobnego druku w przypadku umowy najmu samochodu może być trudne, gdy pracownicy oddziału oczekują natychmiastowego podpisania umowy, a Ty śpieszysz się na wakacje, do pracy lub w inne miejsce, chciałbyś po prostu wsiąść do samochodu i ruszyć w drogę. Za Tobą mogą również stać inni klienci, którzy czekają na obsłużenie ich, niecierpliwiący się z powodu przedłużających się procedur.

Aby zaoszczędzić sobie stresu, możesz z wyprzedzeniem przyjrzeć się warunkom wypożyczonego samochodu. Umowa najmu samochodu często jest prezentowana na stronie wypożyczalni. Wtedy będziesz wiedzieć, na co się zgadzasz przed dokonaniem rezerwacji i możesz sprawdzić warunki przed podróżą. W spokojnych warunkach unikniesz wszelkich niekorzystnych dla siebie zapisów i nie będziesz ponosić dodatkowej odpowiedzialności finansowej.

Warto wiedzieć, jakie usługi są dodatkowe płatne w wypożyczalni i jak wiele wynoszą opłaty za nie. Umowa najmu samochodu obejmować może także dodatkowe wyposażenie, takie jak fotelik dziecięcy, nawigacja etc. Dlatego warto sprawdzić, czy opłaca się za nie płacić, ponieważ mogą one znacząco podwyższyć kwotę za wynajem pojazdu. Dodatkowe opłaty mogą być bardzo rozbudowane, więc dobrze je przeanalizuj.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)