Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Umowa zlecenia a umowa o pracę. Co warto wiedzieć o pracy na zlecenie?

0
Podziel się:

Popularność umowy zlecenie nie maleje. Wciąż sporo osób pracuje na podstawie umowy zlecenie. Czym różni się od umowy o pracę?

Umowa zlecenie jest popularną formą współpracy
Umowa zlecenie jest popularną formą współpracy (East News, East News)

Umowa zlecenie – charakterystyka

Umowa zlecenie jest cały czas dość popularną formą zatrudnienia. Umowa zlecenie zawierana jest na określony czas. Przedmiotem takiej umowy jest określona usługa. W przypadku umowy zlecenia ważne jest wykonanie konkretnego działania, a nie określenie efektu, jak w przypadku umowy o dzieło.

Umowę zlecenia charakteryzuje to, że praca cechuje się sporą swobodą, a także wymaga samodzielności, jeśli chodzi o aspekt zorganizowania pracy. W przypadku umowy zlecenia nie mamy godzinowego czasu pracy, nie ma też kierownictwa ze strony osoby, która pracę zleca. Od 2018 roku istnieje też konieczność wypłacenia minimalnej stawki godzinowej.

W przypadku umowy zlecenia nie trzeba nawet zawierać jej na piśmie (nie ma takich obostrzeń). Warto jednak to zrobić, by ograniczyć negatywne konsekwencje związane np. z tym, że nie będzie nam wypłacone honorarium. W umowie zlecenia muszą być dokładnie określone strony takiej umowy, daty (kiedy umowa rozpoczyna swój bieg i kiedy kończy), a także co jest przedmiotem zlecenia. To powinno być bardzo dokładnie określone. Nie mniej dokładnie należy określić wynagrodzenie.

Umowa zlecenie ma sporo korzyści głównie w przypadku przedsiębiorców, zwanych zleceniodawcami. Przede wszystkim dlatego, że w takiej sytuacji nie ma urlopów. Zleceniobiorca może też poprosić o wypłacenie zaliczki przez zleceniodawcę. W ramach umowy zlecenia można rozliczyć np. usługi informatyczne albo księgowe.

Umowa zlecenie – wady i zalety

Umowa zlecenie ma sporą swobodę. Chodzi tu przede wszystkim o to, jak jest zawierana i rozwiązywana. Nie trzeba zachowywać wypowiedzenia. Przy umowie zlecenie mamy 20-procentowe koszty uzyskania przychodu.

Zatrudniając studentów, nie trzeba płacić ZUS. Trzeba pamiętać, że jeśli umowa zlecenie obejmuje okres dłuższy niż miesiąc, to trzeba wypłacać zleceniobiorcy wynagrodzenie za każdy miesiąc. Z perspektywy zleceniobiorcy, odpowiada on całym majątkiem za wszystkie szkody. Jeśli umowa nie ma okresu wypowiedzenia, można ją rozwiązać w każdej chwili.

Zdarzają się sytuację, że chociaż pracownik ma podpisaną umowę zlecenie, to swoje obowiązki wykonuje tak, jakby świadczył pracę. O tym, czy tak jest, decydują określone elementy. W przypadku umowy o prace np. mamy do czynienia z określonym wynagrodzeniem (niezależnie od efektów tej pracy), a także praca musi być wykonywana pod nadzorem i w określonym miejscu i czasie. Praca ta musi być wykonywana tylko osobiście. W przypadku umowy zlecenia nie może być mowy o podporządkowaniu się czy wyraźnym określeniu pracy.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)