Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Urlop okolicznościowy na ślub pracownika. Jak się ubiegać?

0
Podziel się:

Jeśli pracownik bierze ślub, ma prawo do dwóch dni wolnych. Reguluje to prawo do tzw. urlopu okolicznościowego. To specjalnie udzielane dni wolne związane z określonymi wydarzeniami.

Zgodnie z przepisami pracownik może otrzymać urlop okolicznościowy na ślub w liczbie 2 dni
Zgodnie z przepisami pracownik może otrzymać urlop okolicznościowy na ślub w liczbie 2 dni (Wikimedia Commons CC0)

Wolne w związku ze ślubem pracownika

Ślub pracownika jest wyjątkowym wydarzeniem. W związku z tym ma on możliwość skorzystać z dwóch dni wolnych. Co istotne, zachowuje wtedy prawo do wynagrodzenia.

Pracodawca musi udzielić pracownikowi wolnego w związku ze ślubem pracownika. Przysługują mu wtedy 2 dni. Ślub pozwala wziąć te dodatkowe dni wolne, o ile małżeństwo ma skutki cywilnoprawne. Innymi słowy, nie ma znaczenia, czy małżeństwo zawierane jest w urzędzie stanu cywilnego, czy przed duchownym. Istotne natomiast jest, by w tym drugim przypadku został sporządzony akt małżeństwa potwierdzony przez kierownika urzędu stanu cywilnego.

Małżeństwo wyznaniowe, które jest zawierane tylko przed duchownym, bez potwierdzenia kierownika urzędu stanu cywilnego, nie daje prawa do urlopu okolicznościowego ze względu na ślub. Nie jest w tym momencie ważne, czy ślub ten będzie pierwszym ślubem, czy kolejnym.

Jak skorzystać z urlopu okolicznościowego na ślub?

Żeby skorzystać z urlopu okolicznościowego, pracownik musi złożyć wniosek i oświadczyć pracodawcy, że bierze ślub. Oprócz tego powinno się udokumentować fakt małżeństwa. W związku z tym pracownik musi dostarczyć do pracodawcy akt zawarcia małżeństwa, który wydaje urząd stanu cywilnego – aktu zawarcia małżeństwa.

Oczywiście nie jest możliwe dostarczenie aktu małżeństwa przed ślubem. W praktyce więc taki dokument dostarczany jest pracodawcy po pewnym czasie. Wszystko to związane jest z odpowiednią procedurą, która jest potrzebna, by taki akt małżeństwa sporządzić. Powoduje to, że żeby pracownik uzyskał taki urlop okolicznościowy, wystarczy, że złoży pisemny wniosek. W tym piśmie musi się zobowiązać, że dostarczy w ciągu kilku następnych dni akt zawarcia małżeństwa.

Urlop okolicznościowy na ślub a wynagrodzenie

Korzystając z urlopu okolicznościowego, pracownik ma prawo do wynagrodzenia. Takie wynagrodzenie liczy się tak samo, jak za okres przebywania na urlopie wypoczynkowym. Urlop okolicznościowy związany z własnym ślubem pracownika musi być udzielony w terminie, który wskazał pracownik we wniosku.

Z zasady urlop ten powinien pokrywać się z datą tego specjalnego wydarzenia. Prawo nie określa jednak jaka to konkretnie powinna być data, a więc czy ma to być dzień ślubu, czy dzień złożenia odpowiednich dokumentów potwierdzających ślub. Najważniejsze, by sam urlop miał związek z tym, że jest zawierany związek małżeński.

Może się więc zdarzyć, że pracownik, będzie chciał taki urlop wziąć ze względu na konieczność załatwienia spraw związanych ze ślubem. Może to być np. konieczność złożenia odpowiednich dokumentów albo też odebranie po ślubie aktu małżeństwa, a także, a może przede wszystkim wzięcie udziału w rodzinnej uroczystości związanej ze ślubem.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)