Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|

Ustawa o służbie cywilnej. Czym wyróżnia się służba cywilna?

2
Podziel się:

Służba cywilna to zgodnie z zapisami konstytucji ma zapewniać wykonywanie działań państwa w urzędach administracji rządowej. Na czele służby cywilnej stoi Prezes Rady Ministrów. Służba cywilna działa w oparciu o ustawę o służbie cywilnej.

Członkowie służby cywilnej powinni powstrzymać się od publicznego wyrażania poglądów politycznych
Członkowie służby cywilnej powinni powstrzymać się od publicznego wyrażania poglądów politycznych (123RF)

Korpus służby cywilnej stanowią urzędnicy centralnego szczebla, czyli Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, ministerstwa i urzędy centralne, a także przedstawiciele administracji terenowej. Służbą cywilną nie są pracownicy samorządu terytorialnego.

Specyfika służby cywilnej

Służba cywilna to pracownicy (którzy są zatrudnieni na umowie o pracę)
, a także urzędnicy, którzy są mianowani przez Szefa Służby Cywilnej. Członkiem korpusu służby cywilnej są pracownicy, urzędnicy, a także osoby pracujące na wyższych stanowiskach.

Członek korpusu służby cywilnej nie może publicznie manifestować poglądów politycznych. Nie może strajkować ani w podobny sposób zakłócać funkcjonowania urzędu. Nie może też łączyć swojego zatrudnienia z mandatem radnego. Urzędnik mianowany nie może być członkiem partii politycznej ani pełnić jakiejś funkcji w związku zawodowym.

Służba cywilna – jakie warunki trzeba spełniać?

Każdy, kto chce być członkiem służby cywilnej, musi spełnić określone warunki. Musi więc być obywatelem polskim (tu istnieją pewne wyjątki, o czym za chwilę), musi korzystać z pełni praw publicznych. Nie może być skazana wyrokiem za przestępstwo umyślne. Kandydat taki musi też cieszyć się nieposzlakowaną opinią. Katalog jest zamknięty. Znaczy to, że nie można żądać spełnienia innych warunków, a po drugie, jeśli jakiś warunek z listy nie jest spełniony, to nie można zostać członkiem korpusu.

Choć wymogiem jest posiadanie obywatelstwa polskiego, to ustawa o służbie cywilnej daje możliwość podjęcia zatrudnienia przez cudzoziemca. Przepisy pozwalają dyrektorowi generalnemu urzędu, wskazać, że kandydować na konkretne stanowiska mogą ci obywatele, z którymi Polska ma umowy o prawie podjęcia zatrudnienia. Jest tu jednak ważne zastrzeżenie. Cudzoziemiec nie może pracować na stanowisku, które polega na bezpośrednim wykonywaniu władzy publicznej.

Pełnia praw publicznych określona jest poprzez posiadanie czynnego i biernego prawa wyborczego.

Osoba zainteresowana pracą w służbie cywilnej nie może być też skazana prawomocnym wyrokiem. Jeżeli ktoś został skazany za przestępstwo nieumyślne, ma prawo ubiegać o pracę w takich charakterze. Nie można też odmówić pracy kandydatowi, który popełnił jakiekolwiek wykroczenie.

Służba cywilna – kwalifikacje

No i kolejne wymaganie, czyli kwalifikacje. Muszą być zgodne ze stanowiskiem, o które się stara. Musi mieć oczekiwane wykształcenie i wiedzę, a jeśli to jest konieczne to również znajomość języków obcych.

Jeżeli chodzi o obowiązek posiadania nieposzlakowanej opinii, to warto wiedzieć, że to pojęcie nie jest sprecyzowane w prawie. Jest to więc subiektywna ocena. Chodzi jednak o to by osoba, która chce być w służbie cywilnej, powinna być uczciwa, skromna, rzetelna, a także odpowiedzialna za swoje czyny i słowa.

Ustawa o służbie cywilnej wskazuje, że wymogi, o których mowa, muszą obowiązywać taką osobę przez cały czas. Jeśli nie uda się spełnić w którymś momencie jednego z warunków, to nie będzie mogła taka osoba pracować w służbie cywilnej.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(2)
januszek
3 lata temu
służba cywilna to jedno wielkie nieporozumienie, zwykłe dziadostwo-te określenie jest bardzo delikatne. nędzne wynagrodzenia i brak perspektyw na lepsze zarobki, młodzi po paru miesiącach odchodzą z tego dziadostwa ponieważ nikt im przy przyjęciu nie mówi, że w służbie cywilnej nie płaci się za nadgodziny, a często te nadgodziny mają miejsce. nagrody jubileuszowe są żenujące, po 30 latach pracy pracownicy służby cywilnej otrzymują po 3500-3800 zł netto nagrody jubileuszowej. po prostu ''żenada i wstyd'' zresztą był niedawno artykuł w poczytnej gazecie ogólnopolskiej, że bardzo ubywa pracowników ze służby ponieważ przepisy ustawy o służbie cywilnej są o wiele mniej korzystne dla pracownika niż przepisy ustawy kodeks pracy a przede wszystkim niskie, urągające godności człowieka wynagrodzenia!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
12345
4 lata temu
Trudna praca, walka z terminami i zero perspektyw na godziwe wynagrodzenia, a do tego nie ma możliowśi nawet wyrazić swoje niezadowolenie