Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ustne oświadczenie wystarczy, by przestać naliczać składkę emerytalną

0
Podziel się:

Pracownik jest zobowiązany zawiadomić wszystkich płatników o przekroczeniu limitu.

Ustne oświadczenie wystarczy, by przestać naliczać składkę emerytalną
(Dmitriy Shironosov/Dreamstime.com)

Przepisy mówią o tym, że w sytuacji, gdy za daną osobę składki emerytalno-rentowe opłacane są przez więcej niż jednego płatnika, ubezpieczony jest zobowiązany zawiadomić wszystkich płatników o przekroczeniu rocznej kwoty granicznej**. Żaden jednak z przepisów nie mówi o tym, że zawiadomienie to musi mieć formę pisemną, jak również nie zobowiązuje ubezpieczonego do przedstawienia zaświadczeń potwierdzających jego dochody osiągnięte u innego płatnika składek.

Podstawą do zaniechania naliczania składek emerytalno-rentowych może być ustna informacja uzyskana od pracownika. Nie mniej jednak, ze względu na skutki uzyskania takiej informacji, wskazane jest, aby pracownik złożył stosowne oświadczenie na piśmie lub aby osoba przyjmująca ustne zawiadomienie o przekroczeniu kwoty granicznej sporządziła pisemną notatkę służbową.


Uwaga!

Mimo że przepisy stanowią, iż za skutki błędnego zawiadomienia odpowiedzialność ponosi ubezpieczony, to w razie sporu na płatniku spoczywać będzie obowiązek udowodnienia, że pracownik przekazał nieprawdziwe informacje.

W zawiadomieniu, zarówno ustnym, jak i pisemnym, pracownik powinien podać informacje, które umożliwią płatnikowi prawidłowe ustalenie podstawy wymiaru składek emerytalno-rentowych w miesiącu przekroczenia rocznej kwoty granicznej, czyli informacja o:

  • łącznym dochodzie przychodzie osiągniętym od początku danego roku kalendarzowego do miesiąca poprzedzającego miesiąc przekroczenia oraz
    • przychodzie (u drugiego z płatników, który zostanie osiągnięty w miesiącu przekroczenia.

Przykład

_ Pracownik poinformował nas, że ze względu na to, że zatrudniony jest jeszcze w innej firmie, jego łączne dochody przekroczą we wrześniu roczną kwotę graniczną. Czy taka ustna informacja jest wystarczająca, aby móc zaniechać naliczania składek emerytalno-rentowych? Czy powinniśmy może zażądać przedstawienia zaświadczenia wystawionego przez drugiego z pracodawców o dochodach tej osoby osiągniętych od początku roku? _

Ustna informacja jest wystarczająca. Warto jednak, aby w dokumentacji pracownika znalazła się na ten temat choćby notatka służbowa.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/180/t86452.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/fedak;przeciwna;podwyzce;skladki;rentowej,203,0,649419.html) Fedak przeciwna podwyżce składki rentowej Minister pracy i polityki społecznej nie potwierdza, by rząd planował podniesienie składki.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/242/t44530.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/urlop;macierzynski;a;skladki,220,0,488668.html) Urlop macierzyński a składki Osoba pobierająca zasiłek macierzyński podlega wyłącznie ubezpieczeniom: emerytalnemu i rentowemu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/77/t73805.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/za;zmiany;w;chorobowym;zus;zaplaci;26;mln;zl,115,0,697459.html) Za zmiany w chorobowym ZUS zapłaci 26 mln zł Wszyscy pracownicy będą mieli wypłacane świadczenia w tej samej wysokości.
wiadomości
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)