Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Wartość rezydualna. Czym jest i od czego zależy?

0
Podziel się:

Wartość rezydualna jest to prognozowana cena samochodu, po której będzie można ją sprzedać w określonym czasie. Dowiedz się, w jakim momencie stosujemy wartość rezydualną i jak się ją oblicza.

Wartość rezydualna to prognozowana cena auta, za jaką będzie je można odsprzedać po ustalonym okresie
Wartość rezydualna to prognozowana cena auta, za jaką będzie je można odsprzedać po ustalonym okresie (pixabay.com / CC0)

Jeśli kupujemy samochód do firmy, nie zawsze wybieramy najtańszy samochód cennikowo ani też najbardziej ekonomiczny ze względu na spalanie lub koszty eksploatacji. Ważnym elementem, który trzeba wziąć pod uwagę, jest wartość rezydualna. Wpływa na nią utrata wartości samochodu. Czasem więc opłaca się wybrać droższy model, bo mniej straci na wartości.

Co to jest wartość rezydualna?

Wartość rezydualna jest prognozowaną ceną samochodu, za jaką będzie go można odsprzedać po ustalonym okresie. W związku z tym wybierając samochód (szczególnie firmowy), należy wziąć pod uwagę spadek wartości w czasie.

Jak to wygląda w praktyce? Weźmy np. samochód o wartości 50 tys. Jeśli wartość rezydualna wynosi 50 proc. w ciągu 3 lat, to po tym czasie można sprzedać je za 25 tys. zł. Jeśli natomiast kupimy samochód za 60 tys., a wartość rezydualna po trzech latach to 60 proc., to będzie go można sprzedać w tym okresie za 36 tys. W związku z tym koszt, który poniosła druga firma, był realnie niższy o tysiąc złotych. Może się wydawać, że różnica nie jest wielka, ale w przypadku sporych flot różnica może być ogromna.

Od czego zależy wartość rezydualna?

Utrata wartości zależy od konkretnej marki. W pierwszym i drugim roku możesz stracić najwięcej na wartości. W przypadku innych marek wartość spada mniej więcej w sposób równomierny. Drogie modele najczęściej tracą najwięcej po pierwszym i drugim roku. Małe samochody mniej tracą na wartości. Oczywiście nie zawsze dotyczy to modeli wyposażonych w wiele opcji. W takiej sytuacji warto wybrać samochód z wyposażeniem standardowym.

Na wartość rezydualną wpływa też prestiż marki. Na wartość rezydualną, choć trudno to zmierzyć, wpływ może mieć też moda. Są okresy, gdy modne stają się SUV-y albo crossovery. Za kilka lat takich samochodów będzie na rynku sporo jako używane, co będzie powodowało, że ich ceny spadną.

Wartość rezydualna zależeć też może od wersji nadwozia i silnika. Najlepiej wypadają 5-drzwiowe hatchbacki i coraz popularniejsze (lepiej wyceniane) są silniki benzynowe.

Wartość rezydualna przy leasingu

A jak wartość rezydualna ma się w przypadku samochodów w leasingu? W przypadku leasingu warto sprawdzić wartość rezydualną, bo będzie ona miała wpływ na wysokość raty. W przypadku samochodu, który jest wynajmowany w ramach najmu długoterminowego, najczęściej rata jest kwotą, która stanowi różnicę między ceną zakupu a odsprzedaży.

Jak wyznaczyć wartość rezydualną?

Określaniem wartości końcowej zajmują się konkretne firmy, które robią analizę rynku, obserwują zmiany w cenach, a także promocje rynkowe. Na podstawie określonych narzędzi są w stanie wyliczyć wartość rezydualną.

Warto wiedzieć, że dziś da się już ocenić wartość końcową modeli samochodów, które są dopiero wprowadzane na rynek i nie miały nawet odpowiednika wśród konkurentów albo nawet na rynku. Wtedy oczywiście wartość rezydualna jest bardzo szacunkowa i przybliżona.

Trzeba pamiętać, że w przypadku modeli o sporej wartości rezydualnej nie mamy gwarancji, że zostanie odsprzedane takie auto w korzystnej cenie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)