Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ważne dla płatników PIT – Zmiany zasad rozliczania podatku

0
Podziel się:

Ostatnia nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przyniosła ze sobą nie tylko możliwość opodatkowania dochodów liniowym 19 % podatkiem, ale także szereg innych ważnych dla płatników podatku PIT zmian.

Ważne dla płatników PIT – Zmiany zasad rozliczania podatku

Ustawa z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw opublikowana została dnia 28 listopada br. w Dzienniku Ustaw Nr 202, poz. 1956.

Oto niektóre z wprowadzonych nowelą zmian:

  1. Niższa zaliczka na podatek – umowy zlecenia i o dzieło

Od 1 stycznia 2004 roku płatnicy podatku z umów zleceń i o dzieło pobierać będą niższą 19 % zaliczkę na podatek, a nie jak obecnie – 20 %.

Zgodnie z nowymi przepisami osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności osobom fizycznym z tytułu działalności wykonywanej osobiście m.in. na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, obowiązane są jako płatnicy pobierać zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 19% należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodów (20 lub 50 %) oraz pomniejszonej o składki potrącone przez płatnika w danym miesiącu na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe.
Obliczoną w ten sposób zaliczkę zmniejsza się o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne.

  1. Krótszy termin na oświadczenie - roczne obliczenie podatku

Nowelizacja skraca termin na złożenie płatnikowi podatku oświadczenia zobowiązującego go do wyręczenia podatnika i sporządzenia za niego rocznego obliczenia podatku.

Według nowych przepisów podatnik będzie miał czas na złożenie ww. oświadczenia do dnia 10 stycznia, a nie jak dotąd – do 15 stycznia.
Jednak ten nowy, krótszy termin będzie miał zastosowanie do dochodów za 2004 rok, a więc w praktyce dotyczyć będzie oświadczeń składanych w styczniu 2005 roku.

Dla dochodów uzyskanych w 2003 roku funkcjonować będzie obowiązujący dotąd termin tj. 15 stycznia.
A zatem do tego dnia, podatnicy, którzy w 2003 roku:
· poza dochodami uzyskanymi od płatnika nie uzyskali innych dochodów (z kilkoma wyjątkami określonymi w ustawie)
· nie korzystali z odliczeń, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2, 4, 6 i 9, art. 26b i art. 27a obowiązującej dotąd ustawy o PIT,
· nie korzystali z możliwości łącznego opodatkowania dochodów z dochodami małżonka bądź nie korzystali z możliwości opodatkowania, o którym mowa w art. 6 ust. 4 obowiązującej dotąd ustawy o PIT mogą złożyć płatnikowi stosowne oświadczenie i oczekiwać sporządzenia przez płatnika rocznego obliczenia podatku od dochodu uzyskanego przez podatnika za cały 2003 rok (PIT-40).

  1. Dłuższy termin na sporządzenie dla podatnika informacji o jego dochodach: PIT-11, PIT-8B

Ubiegłoroczna nowelizacja ustawy o PIT skróciła płatnikom do dnia 31 stycznia termin na sporządzenie imiennych informacji o wysokości dochodu podatników (deklaracja PIT – 11, PIT-8B). W związku z tym, iż dotrzymanie tak krótkiego terminu wydaje się nierealne w przypadku dużych firm i instytucji, które sporządzają dla swoich pracowników tysiące takich informacji – ustawodawca zdecydował się na przedłużenie terminu.

Zgodnie z nowymi przepisami płatnicy zobowiązani są w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym, przesłać podatnikowi oraz właściwemu urzędowi skarbowemu imienne informacje o wysokości dochodu, sporządzone według ustalonego wzoru.

Należy zaznaczyć, iż dłuższy termin będzie miał zastosowanie do dochodów uzyskanych od 2004 roku, a zatem informacje za 2003 roku należy sporządzić szybciej - do dnia 31 stycznia 2004 roku.

  1. Przesunięcie terminu złożenia deklaracji i wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego: PIT-8A

Od stycznia 2004 roku płatnicy będą przekazywać kwoty zryczałtowanego podatku w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano podatek - na rachunek właściwego urzędu skarbowego, przesyłając równocześnie deklaracje według ustalonego wzoru (PIT-8A).

Przypomnijmy, iż obecnie termin ten ustalony jest na 7 dzień miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano podatek. Zryczałtowany podatek dotyczy m.in. dochodów z tytułu wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych oraz dochodów z odsetek.

  1. Likwidacja zryczałtowanego podatku dla umów zlecenia o niskiej wartości

Od stycznia wszystkie umowy zlecenia – niezależnie od ich wysokości - będą naliczane w ten sam sposób. Nowela uchyla bowiem wymóg naliczania zryczałtowanego 20 % podatku dla umów, w których kwota należności jest bardzo mała (w 2003 roku limit dot. tego typu umów wynosił 146 zł).

pit
msp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)