Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wolne 12 listopada. Senat przyjął ustawę z poprawkami, ta wraca do Sejmu

16
Podziel się:

Senat przyjął z poprawkami ustawę o święcie narodowym z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Ustawa ustanawia 12 listopada 2018 r. dniem wolnym od pracy. Dokument teraz wróci do Sejmu.

12 listopada 2018 świetem narodowym
12 listopada 2018 świetem narodowym

Senatorowie przyjęli ustawę o wolnym dniu 12 listopada, jednak z poprawkami. Głosowało 68 senatorów, za było 46, 20 było przeciw, 2 wstrzymało się od głosu. Przepis wraca do Sejmu..

Senatorowie przegłosowali m.in. poprawkę do ustawy, która wprowadza 12 listopada ograniczenie handlu, takie jak obowiązuje w niedziele i dni świąteczne. Głosowało 73 senatorów, za poprawką było 69, przeciw było 2, a 2 innych wstrzymało się od głosu.

Kolejną przyjętą poprawką jest wykreślenie preambuły. Przegłosowano też wykreślenie zapisu o tym, że święto będzie miało charakter uroczysty.

Nie przeszła za to poprawka, zgodnie z którą pracownicy służby zdrowia mieliby tego dnia pracować jak w dni wolne.

"Przyjęcie poprawek wywoła cyrk" - twierdzi Patryk Wachowiec z Forum Obywatelskiego Rozwoju. Jego zdaniem posłowie PiS mają teraz spory problem. Ustawa ponownie trafi do Sejmu, więc albo zostanie przyjęta przez posłów z poprawkami dopiero 7 listopada, na kiedy zaplanowano kolejne posiedzenie Sejmu, albo PiS będzie szybko zwoływał dodatkowe posiedzenie.

Dzień wolny

W związku z tym, że 11 listopada w tym roku wypada w niedzielę i pracownicy nie mogą sobie odebrać dnia wolnego za ten dzień, posłowie PiS postanowili wydłużyć świętowanie okrągłej rocznicy.

Projekt ustawy wpłynął do Sejmu 22 października, a we wtorek w zaledwie 96 minut Sejm 233 głosami uchwalił ten długi weekend z okazji 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości.

Ustanowiony na nieco ponad 2 tygodnie przed listopadowym świętem, dodatkowy dzień wolny dla wielu pracodawców może być zaskoczeniem, wielu będzie musiało przeorganizować pracę. Kolejny dzień wolny od pracy, to również koszty dla gospodarki.

Jak wielkie? Autorzy ustawy powołując się na rządowe symulacje liczą, że dodatkowy dzień wolny to koszt ok. 0,2 proc. PKB. W przeliczeniu więc na wartość nominalną daje to nieco ponad 3,96 mld zł.

- Stać nas, aby ten jeden dzień więcej poświęcić dla uczczenia tak ważnego dla Polaków święta. Pozwólmy ludziom poczuć podniosłość okrągłej rocznicy - argumentuje w rozmowie z money.pl poseł Robert Telus, jeden z autorów i sygnatariuszy projektu uchwały.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(16)
gościnnie
4 lata temu
świetnie, że wchodzi poprawka dla handlu, będzie można trochę odpocząć i poświętować, a ten dzień nie będzie tylko dla wybrańców, którzy robią zakupy :P
Dana
4 lata temu
Wygląda na to że każdy pisowiec chce przypodobać się temu z Żoliborza, nie ma się co dziwić że ludziska wpadają na różne pomysły. Gdyby posłowie głosowali własnym rozumem takie durne ustawy by nie przechodziły.
prawdziwa pat...
4 lata temu
Rząd chyba z myślą o sobie zrobił wolne 12.11.Jak można tak nieprzemyślane decyzje wprowadzać na ostatnią chwilę?Czy rządzą nami dzieci ? Czy to jakiś głupi żart? Pracuję w służbie zdrowia,jestem na własnej działalności.Mamy poumawiane zabiegi, pacjenci czasami biorą urlopy, inni mają wykupione loty do Polski w umówionym terminie. Jestem zmuszona wziąść inny dzień zabiegowy w listopadzie ( a nie mam już wolnych dni w najbliższym miesiącu),bo ktoś na siłę robi mi wolne 12.11. Ja chcę pracować 12.11 jak wielu moich kolegów( i nie ma to nic wspólnego z patriotyzmem ) ale pracodawca boi się kar, którymi się straszy. Dostaliśmy już nakaz pracy w sobotę 10.11 skoro 12.11 ustawowo musi być wolny. Komu potrzebne jest to zamieszanie? Po co rząd utrudnia nam życie? Dlaczego ośmieszacie Polskę na arenie międzynarodowej?
Brak Słów
4 lata temu
Oto przykład wykorzystania władzy do swoich potrzeb kosztem najbiedniejszych którzy mają stawki godzinowe. A co z tymi którzy czekają pół roku na wizyty do specjalisty.....?
Pracownik szp...
4 lata temu
Bez sensu ustawa, a co z pracownikami administracyjnymi, którzy jako zatrudnieni w szpitalu też muszą pracować. Czy nie dla wszystkich święto? Jednak nie?