Składki na ubezpieczenia społeczne za osobę współpracującą są opłacane od kwoty nie niższej niż 60 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, a na ubezpieczenie zdrowotne od 75 proc. przeciętnego wynagrodzenia.
Z kolei osoba współpracująca zostanie jednocześnie zatrudniona na podstawie umowy zlecenia, to będzie miała dwa tytuły do ubezpieczeń.
Żona, która prowadzi z mężem wspólne gospodarstwo domowe i współpracuje przy prowadzeniu działalności gospodarczej, podlega ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu jako osoba współpracująca. Jeżeli jest to jej jedyny tytuł do ubezpieczeń, to obowiązkowo podlega ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym, wypadkowemu, zdrowotnemu, a ubezpieczenie chorobowe jest dla niej dobrowolne. Składki na ubezpieczenia społeczne za osobę współpracującą są opłacane od kwoty nie niższej niż 60 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, a na ubezpieczenie zdrowotne od 75 proc. przeciętnego wynagrodzenia.
Jeżeli osoba współpracująca zostanie jednocześnie zatrudniona na podstawie umowy zlecenia, to będzie miała dwa tytuły do ubezpieczeń, tj. współpracę przy prowadzeniu działalności oraz wykonywanie umowy zlecenia. W takiej sytuacji bez względu na wysokość wynagrodzenia uzyskiwanego z umowy zlecenia, może przystąpić do obowiązkowych ubezpieczeń z umowy zlecenia.
Osoba zatrudniona na podstawie umowy zlecenia obowiązkowo podlega ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym, ubezpieczeniu wypadkowemu i zdrowotnemu. Natomiast ubezpieczenie chorobowe jest dla niej dobrowolne. Składki za osobę zatrudnioną na zlecenie są naliczane od wypłaconego jej w danym miesiącu wynagrodzenia. Po przystąpieniu do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych z umowy zlecenia z tytułu współpracy żona będzie podlegała obowiązkowo wyłącznie ubezpieczeniu zdrowotnemu, a ubezpieczenia emerytalne i rentowe z obowiązkowych staną się dobrowolne.
Mąż jako płatnik składek powinien złożyć formularz ZUS ZWUA i wyrejestrować żonę jako osobę współpracującą z wszystkich ubezpieczeń, do których była zgłoszona, wpisując w pole data ustania obowiązku ubezpieczeń dzień, od którego rozpoczęła wykonywanie umowy zlecenia. Następnie składa formularz ZUS ZZA i ze współpracy zgłasza ją do ubezpieczenia zdrowotnego, padając w pole data powstania obowiązku ubezpieczenia również dzień, od którego rozpoczęła wykonywanie umowy zlecenia.
Podstawa prawna:
- art. 9 ust. 2 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm.).
Czytaj o kosztach zatrudniania pracowników | |
---|---|
[ ( http://static1.money.pl/i/h/16/t85008.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/podatek;od;abonamentu;medycznego;oznacza;nizsza;pensje,20,0,950292.html) | Za ten przywilej zapłacisz z własnej pensji Opodatkowanie opieki medycznej fundowanej pracownikowi przez pracodawcę oznacza dla pracownika niższą pensję netto. |
[ ( http://static1.money.pl/i/h/37/t139557.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/dojazd;do;pracy;samochodem;sluzbowym;bez;podatku,62,0,935998.html) | Dojazd do pracy samochodem służbowym bez podatku Rozwiązanie to jest więc bardziej korzystne niż finansowanie pracownikom dojazdu do pracy, które jest opodatkowane. |
[ ( http://static1.money.pl/i/h/70/t89926.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/od;czego;zaleza;koszty;z;tytulu;pracy,253,0,924669.html) | Od czego zależą koszty z tytułu pracy? Istotne jest to, ile pracownik ma umów o pracę, a także czy dojeżdża do pracy z innej miejscowości. |