Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Wykonywanie umowy zlecenia w czasie opieki nad dzieckiem

0
Podziel się:

Nie wolno zatajać przed Zakładem Ubezpieczeń Społecznych sytuacji, w której przebywający na zwolnieniu lekarskim pracownik wykonywał pracę zarobkową.

Wykonywanie umowy zlecenia w czasie opieki nad dzieckiem
(Udoudo/Dreamstime.com)

Przykład: _ Pracownik jest zatrudniony w jednej firmie na umowę o pracę oraz wykonuje pracę na podstawie umowy zlecenia w drugiej firmie (obie firmy mają jednego właściciela). Gdy pracownik przyniósł zwolnienie na opiekę, to obniżyłam mu wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę i wysłałam zwolnienie do ZUS. Z tytułu umowy zlecenia wynagrodzenia nie pomniejszyliśmy. ZUS przysłał zapytanie, w jakich dniach pracownik wykonywał umowę zlecenia. Przez omyłkę napisałam, że przez cały miesiąc. Pracownik otrzymał odmowę przyznania zasiłku? Co można w tej sytuacji zrobić? _

Odpowiedź: Jeżeli zleceniodawca błędnie poinformował ZUS o dniach, w których chorujący pracownik świadczył umowę zlecenia, powinien swoją informację sprostować.

Pracownik, który przebywa na zwolnieniu lekarskim, nie może świadczyć w tym czasie pracy zarobkowej, w tym usług związanych z umową zlecenia. Za czas choroby pracownik otrzymuje świadczenia chorobowe (wynagrodzenie za czas choroby albo zasiłek chorobowy) i nie może w tym samym czasie otrzymywać wynagrodzenia z tytułu świadczenia pracy ani na podstawie umowy o pracę, ani innych tytułów, w tym z tytułu wykonywania umowy zlecenia.

Jeżeli chorujący pracownik wykonuje działalność zarobkową, musi się liczyć z utratą prawa do zasiłku chorobowego (wynagrodzenia za czas choroby) za cały okres tego zwolnienia.

Podstawa prawna:

  • art. 17 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. nr 77, poz. 512 ze zm.).
Czytaj więcej w Money.pl Money.pl
Osiągnęliśmy mistrzostwo. W braniu chorobowego W zeszłym roku Polacy byli na zwolnieniu lekarskim aż 140 milionów dni. Łącznie to koszt 18 miliardów złotych.
Brak prawa do zasiłku opiekuńczego. Jak skorygować dokumenty? Nienależne zwolnienie pracownika na opiekę nad dzieckiem prowadzi do komplikacji przy rozliczaniu jego czasu pracy.
Cwani Polacy znaleźli sposób na kryzys Wiele firm przygotowuje się na niepewne czasy i przeprowadza restrukturyzacje.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)