Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Wypowiedzenie umowy najmu lokalu. Forma wypowiedzenia i terminy

0
Podziel się:

Właściciel mieszkania, który decyduje się swój lokal wynająć, wie, że nie zawsze jest to proste. Lokator może się spóźnić z opłaceniem kwoty najmu, może też niewystarczająco dbać o mieszkanie albo też zupełnie zerwać kontakt z właścicielem. W takiej sytuacji trzeba będzie wypowiedzieć umowę najmu lokalu?

Wypowiedzenie umowy najmu lokalu należy przeprowadzać w formie pisemnej
Wypowiedzenie umowy najmu lokalu należy przeprowadzać w formie pisemnej (iStock.com)

Umowa najmu lokalu – co to jest?

Umowa najmu lokalu jest dokumentem, na mocy którego właściciel mieszkania odstępuje swój lokal najemcy, a ten zobowiązuje się za to płacić. Umowa najmu może być zawarta na z góry określony czas albo tez może być umową bezterminową. Warto wiedzieć, że już na etapie przygotowywania umowy najmu, dobrze jest określić warunki wypowiedzenia umowy. To, jak powinna być wypowiedziana umowa najmu lokalu, określa kodeks cywilny.

Wypowiedzenie umowy najmu lokalu – w jakiej formie?

Wypowiedzenie umowy najmu lokalu koniecznie powinno być sporządzone ma piśmie I to niezależnie od tego, która ze stron będzie zdecydowana na ten krok. W tym wypadku będzie obowiązywał okres wypowiedzenia. Okres wypowiedzenia określa się już w momencie podpisywania umowy. W przeciwnym razie trzeba będzie zastosować przepisy kodeksu cywilnego.

Jak wypowiedzieć umowę najmu lokalu?

Zdecydowanie najbardziej popularnym sposobem wypowiedzenia jest porozumienie stron. Na mocy takiego wypowiedzenia To zdecydowanie najprostsze rozwiązanie. Wystarczy, że najemca i lokator dogadają się co do warunków wypowiedzenia i jeśli obie strony przystaną na takie rozwiązanie, to umowa może być wypowiedziana. Jeżeli umowa zostanie zawarta na czas określony, to w chwili, gdy ten czas upłynie, umowa zostanie zakończona, jeśli oczywiście nie będzie przedłużona. Jeśli nie dojdzie do przedłużenia umowy, mamy do czynienia z tym, że umowa jest uznana za niebyłą.

W przypadku wypowiedzenia umowy dochodzi do sytuacji, w której dwie strony nie są w stanie się porozumieć. Jeśli więc mamy do czynienia z sytuacją, że chcemy skrócić umowę zawartą na czas nieokreślony, to możemy to zrobić swobodnie.

Termin wypowiedzenia umowy najmu mieszkania

Jako właściciel mieszkania nie zawsze masz prawo do wypowiedzenia umowy najmu lokalu. Swobodnego wypowiedzenia można dokonać wyłącznie w przypadku umów podpisanych na czas nieokreślony. Jeśli jednak umowa jest zawarta na czas określony, to można ją wypowiedzieć tylko w kilku przypadkach.

Umowa może być wypowiedziana, jeśli najemca użytkuje lokal w sposób, który jest sprzeczny z umową, jeśli niszczy lokal, zakłóca porządek albo powoduje inne szkody. Wypowiedzenie umowy jest też możliwe, jeśli lokator zalega z opłaceniem czynszu przynajmniej za trzy pełne okresy. W takiej sytuacji trzeba dać lokatorowi dodatkowy miesiąc na to, by spłacił zaległości. Umowę można też wypowiedzieć, jeśli lokator samodzielnie wynajął mieszkanie komuś innemu, podnajął je albo przekazał komuś do bezpłatnego użytkowania

Jest jeszcze jeden powód, który uzasadnia wypowiedzenie umowy najmu lokalu. To konieczność przeprowadzenia remontu albo rozbiórki. Wtedy możliwe jest wypowiedzenie umowy najmu natychmiast. Nie trzeba wtedy stosować żadnych okresów wypowiedzenia.

Najemca może wypowiedzieć umowę najmu, jeśli okaże się podczas najmu, że mieszkanie ma wady, które nie pozwalają na skorzystanie z tego lokalu, a wynajmujący nie usunął takich wad. Może się też zdarzyć, że lokator jest zmuszony skorzystać z lokalu, który zagraża zdrowiu. Wtedy ma też prawo do wypowiedzenia takiej umowy.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)