Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Wypowiedzenie umowy najmu przez wynajmującego. Jak to zrobić?

2
Podziel się:

Wynajmowanie mieszkań jest dla wielu właścicieli nieruchomości dobrym sposobem na czerpanie zysków z inwestycji. Właściciele lokalu często zastanawiają się, w jaki sposób mogą skutecznie wypowiedzieć lokatorowi umowę, który np. nie płaci. A co w sytuacji, gdy to lokator chce taką umowę wypowiedzieć?

Najkorzystniejszą dla obu stron formą rozwiązania umowy najmu jest porozumienie stron
Najkorzystniejszą dla obu stron formą rozwiązania umowy najmu jest porozumienie stron (Shutterstock.com)

O wynajmowaniu mieszkań powiedziano już wiele. Co jakiś czas pojawiają się informacje o tym, że lokator nie płaci, nie chce opuścić mieszkania albo, że niszczy lokal. Właściciele skarżą się, że nie wiedzą, w jaki sposób pozbyć się niechcianego lokatora. A jak sprawa wygląda z perspektywy osoby, która chce wypowiedzieć umowę najmu, bo sama jest lokatorem.

Wyróżniki umowy najmu

Na początek warto trochę więcej napisać o samej umowie najmu. Umowa taka potwierdza, że właściciel mieszkania przekazuje do używania swój lokal najemcy. Najemca jednocześnie jest zobowiązany do tego, żeby zapłacić za taki wynajem.

Warto pamiętać, że umowa może być podpisana na czas nieokreślony albo na czas nieokreślony. Jeśli przygotowujemy umowę, warto już na tym etapie od razu określić, jakie będą warunki jej wypowiedzenia. Jeśli nie będzie to określone w umowie, trzeba będzie zastosować warunki określone w kodeksie cywilnym.

Jak wypowiedzieć umowę najmu lokalu?

Jeśli dwie strony umowy się dogadają, to zawsze można wypowiedzieć umowę, stosując tryb porozumienia stron.
W przypadku gdy umowa jest podpisana na czas określony, to zostaje zakończona, jeśli minie jej czas, a nie będzie przedłużona. Z wypowiedzeniem umowy mamy do czynienia w sytuacji, gdy obie strony nie są w stanie znaleźć pola do porozumienia.

W jakim terminie może być wypowiedziana umowa?

Nie zawsze możliwe jest wypowiedzenie umowy najmu. Całkowicie dowolnie można umowę rozwiązać, jeśli zawartą ją na czas nieokreślony. W momencie, gdy taka umowa jest podpisana na czas określony, to może być wypowiedziana tylko w kilku określonych sytuacjach.

Pierwszy przypadek dotyczy tego, gdy lokator korzysta z lokalu w sposób, który nie jest zgodny z umową, niszczy go albo zakłóca porządek. Wtedy właściciel ma prawo wypowiedzieć taką umowę. Drugą sytuacją jest zaległość w opłatach. Jeśli zaległość jest większa niż trzy pełne okresy, to można też taką umowę wypowiedzieć. Trzeba jednak pamiętać, żeby dać lokatorowi dodatkowy miesiąc na to, by spłacił zaległości. Trzeci przypadek to sytuacja, jeśli lokator zdecydował się na samodzielne podnajęcie lokalu innej osobie bez zgody właściciela.

Właściciel ma też prawo do wypowiedzenia takiej umowy, jeśli trzeba przeprowadzić remont albo rozbiórkę. W takiej sytuacji umowa najmu może być rozwiązania natychmiast. A co z tytułowym lokatorem?

Jeśli jesteś lokatorem, to możesz taką umowę wypowiedzieć, jeżeli przytrafi się sytuacja, że mieszkanie ma poważne wady. Tak poważne, że nie da się skorzystać z lokalu lub nie są możliwe do usunięcia od razu. Umowa może być też wypowiedziana przez lokatora, jeśli stan lokalu zagraża zdrowiu. W takiej sytuacji można taki lokal wypowiedzieć nawet w trybie natychmiastowym.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(2)
Nnn
5 lata temu
Niedawno w tv był reportaż że można wynajmować. I nie płacic kilka lat
węzeł gordyjs...
5 lata temu
Te wszystkie sruty/bałamuty można zamienić powrotem do - nie płacisz to wynosisz się. :)) Hotele tak robią.