Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Wypowiedzenie umowy najmu. W jaki sposób się odbywa?

1
Podziel się:

Jeśli wynajmujemy mieszkanie, zawsze może się nam przytrafić nierzetelny lokator, który opóźnia płatności albo niezgodnie z umową korzysta z mieszkania. Wtedy trzeba będzie taką umowę najmu wypowiedzieć.

Najwygodniejszą formą wypowiedzenia umowy najmu jest porozumienie stron
Najwygodniejszą formą wypowiedzenia umowy najmu jest porozumienie stron (iStock.com, ijeab)

Co to jest umowa najmu?

Umowa najmu potwierdza, że właściciel lub prawomocny użytkownik mieszkania decyduje się odstąpić lokal, do którego ma prawo innej osobie, a ta będzie za taki najem płacić. Umowę najmu można zawrzeć na czas określony albo niekreślony. Ważnym elementem takiej umowy jest to, by już na początku ustalania jej warunków, określić, w jakich sytuacjach możliwe będzie jej wypowiedzenie.

Jak wypowiedzieć umowę najmu?

Żeby wypowiedzieć umowę najmu, to obowiązkowo trzeba to zrobić w formie pisemnej. Nie ma tu znaczenia, która strona umowy chce dokonać wypowiedzenia umowy najmu. Trzeba przestrzegać okresu wypowiedzenia. Jego długość określić powinniśmy już w momencie, gdy taka umowa jest podpisywana. W przeciwnym razie stosować będziemy przepisy kodeksu cywilnego.

Warto wiedzieć, że najczęściej stosowaną metodą wypowiedzenia umowy jest porozumienie stron. Jest to proste rozwiązanie. Wystarczy bowiem, by lokator i najemca dogadali się w sprawie warunków, na jakich umowa będzie wypowiedziana i jeśli dwie strony się dogadają, to będzie można to zrobić. W przypadku umowy na czas określony nie trzeba jej wypowiadać. Wystarczy, że nie będzie przedłużona po tym, jak minie okres jej obowiązywania.

Jeśli obie strony nie będą mogły się porozumieć, to konieczne będzie wypowiedzenie umowy. Wtedy najczęściej dochodzi do skrócenia okresu obowiązywania umowy.

Jaki jest termin wypowiedzenia umowy?

Właściciel mieszkania musi pamiętać, że nie może on wypowiedzieć takiej umowy w każdym czasie. Swobodnie może wypowiedzieć ją tylko w momencie, gdy taka umowa podpisana jest na czas nieokreślony. W przypadku umowy na określony czas jej wypowiedzenie możliwe jest tylko w określonych sytuacjach. Pierwsza z nich zakłada, że lokator wykorzystuje mieszkanie w taki sposób, który nie jest zgodny z tym, co zostało ustalone w umowie, albo po prostu dokonuje zniszczeń w lokalu lub zakłóca porządek.

A co w sytuacji, gdy lokator nie płaci za mieszkanie? Wypowiedzenie jest możliwe, ale tylko wtedy, jeśli zaległość obejmuje trzy pełne okresy rozliczeniowe. Zanim jednak umowa będzie wypowiedziana, właściciel musi wyznaczyć dodatkowy, miesięczny okres na spłacenie zaległości. Gdy lokator podnajął mieszkanie bez zgody, wtedy można taką umowę wypowiedzieć bez żadnych konsekwencji.

Umowa może być też rozwiązana przez właściciela, jeśli trzeba przeprowadzić remont albo rozbiórkę. Wtedy możliwe jest nawet natychmiastowe wypowiedzenie umowy. Nie trzeba wtedy zachowywać okresu wypowiedzenia.
Lokator ma prawo do wypowiedzenia umowy, gdy okaże się, że mieszkanie ma takie wady, które uniemożliwiają korzystanie z niego, a usterki te nie zostały usunięte.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
stłuszczenie ...
5 lata temu
Powinno być jak z bocianami. Kto nie płaci, ten wylatuje. Jakoś narobić bezdomnych naszemu Państwu nie sprawiało problemu. Był nawet taki niezbyt żart : w kamienicy mieszkam... żartujesz.