Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem stron

1
Podziel się:

Wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem stron to sposób na najmniej konfliktowy sposób zakończenia współpracy z danym pracodawcą. Istnieją sytuacje, w których jest to również najkorzystniejszy sposób rozwiązania umowy dla obu stron.

Porozumienie stron pozwala na polubowne rozwiązanie umowy o pracę
Porozumienie stron pozwala na polubowne rozwiązanie umowy o pracę

Kiedy złożyć wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem stron?

Pracownik może być zainteresowany złożeniem takiego typu wypowiedzenia w kilku sytuacjach. Przede wszystkim są to względy osobiste, takie jak konieczność wyjazdu za granicę, opieka nad chorym członkiem rodziny, niezadowolenie z atmosfery w pracy etc. Wówczas pracownikowi zależy, aby wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem stron w szybkim terminie rozwiązywało umowę o pracę.

Zazwyczaj decydują o tym względy związane z otrzymaniem konkurencyjnej, lepszej oferty pracy. Wtedy konieczność wypowiedzenia umowy za porozumieniem stron jest szczególnie istotna dla osób pracujących w danej firmie długo, ponieważ wiąże ich trzymiesięczny okres wypowiedzenia. Nic zatem dziwnego, że przy elastycznej sytuacji na rynku pracy, pracownik dąży do jak najszybszego rozwiązania umowy o pracę.

Zgoda obu stron przy wypowiedzeniu umowy

Wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem może nastąpić tylko w przypadku zgody obu stron na takie rozwiązanie umowy w określonym terminie. Nie może do tego dojść, jeżeli jedna ze stron nie wyraża na to przyzwolenia. Pracodawca może nie zgodzić się na wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem stron, a pracownik nie może tego uznać za naruszenie jego praw pracowniczych.

Gdy pracodawca nie wyraża zgodę na takie załatwienie kwestii rozwiązania stosunku pracy, pracownikowi nie pozostaje nic innego, jak tylko złożenie wypowiedzenia z zachowaniem prawidłowego okresu jego trwania. Niektóre firmy, którym zależy na pozyskiwaniu specjalistów i osób z wysokimi kompetencjami, zgadzają się na poczekanie na odpowiedniego pracownika przez czas jego okresu wypowiedzenia, które w niektórych przypadkach trwa prawie cztery miesiące.

Pracownik może poszukiwać z pracodawcą kompromisu i poprosić o skrócenie okresu wypowiedzenia.

Wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem stron – wzór

Wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem stron nie jest skomplikowane z formalnego punktu widzenia. Przede wszystkim nie musi zostać złożone na piśmie. Wystarczy ustna deklaracja potwierdzona przez obie strony. Nie wymaga to także przeprowadzania jakichkolwiek konsultacji ze strony pracodawcy. Wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem stron nie wymaga podawania żadnych powodów takiej decyzji. Najważniejsze pozostaje podanie terminu, w którym dojść ma do rozwiązania stosunku pracy.

Pracownik może zaproponować swoją datę rozwiązania umowy. Jeśli pracodawca nie zgadza się na nią i podaje własną datę, to składa swojemu pracownikowi kolejną ofertę, którą pracownik musi przyjąć, aby weszło w życie wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem stron. Kiedy data nie zostanie sprecyzowana, przyjmuje się za nią datę zawarcia porozumienia.

W przypadku rozwiązania umowy o pracę na mocy porozumienia stron nie mają zastosowania przepisy ochronne wprowadzone, aby zadbać o pewne grupy pracowników. Dotyczy to na przykład kobiet w ciąży. Porozumienie stron wykorzystać można do rozwiązania umowy o pracę również w trakcie urlopu wypoczynkowego.

Wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem stron jest często wybierane ze względu na swoją uproszczoną procedurę i polubowne załatwienie kwestii rezygnacji z pracy lub zwolnienia. Są sytuacje, w których taki sposób rozwiązania stosunku pracy jest bardzo korzystny dla obu stron, dlatego najlepiej jest zawsze dążyć do takiego załatwienia tej sprawy.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
Sławek L.
4 lata temu
W polskim prawie pracy nie istnieje takie coś jak wypowiedzenie umowy za porozumieniem stron. Jest rozwiązanie z zachowaniem okresu wypowiedzenia lub porozumienie stron.