Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wyższa emerytura dla rencisty

0
Podziel się:

Dzięki wyrokowi Sądu Najwyższego przechodzący na emeryturę renciści mają możliwość wyboru sposobu naliczania świadczeń. Często dzięki zmianie metody naliczania można zdecydowanie zwiększyć otrzymywaną emeryturę.

W związku z licznymi wątpliwościami wynikającymi z publikacji prasowych na temat zasad obliczania wysokości emerytury przyznanej po rencie, Zakład Ubezpieczeń SpołecznychUbezpieczeń Społecznych wyjaśnia, jaka jest rzeczywista praktyka.

| Podstawę wymiaru emerytury dla osoby, która przed przyznaniem tej emerytury pobierała rentę z tytułu niezdolności do pracy, stanowi: |
| --- |
| * - odpowiednio zwaloryzowana podstawa wymiaru renty, czyli kwota, od której obliczono ostatnio pobieraną rentę, * albo * - podstawa wymiaru ustalona na nowo od zarobków uzyskanych w okresie 10 kolejnych lat kalendarzowych wybranych z 20-lecia przed przejściem na emeryturę lub z dowolnie wybranych 20 lat kalendarzowych z całego okresu podlegania ubezpieczeniom społecznym oraz od kwoty bazowej obowiązującej w dacie przyznania emerytury. *Wyboru powinna dokonać osoba zainteresowana. * |

Sąd Najwyższy w dniu 20 lipca 2006 r. podjął uchwałę (sygn. akt II UZP 9/06), w myśl której podstawa wymiaru emerytury oraz jej wysokość może być ustalona od nowej kwoty bazowej obowiązującej w dacie przyznania emerytury także wtedy, gdy do jej ustalenia zostaną wskazane zarobki z tego samego okresu, jaki przyjęto przy ustalaniu podstawy wymiaru renty.

_ Kwota bazowa wynosi 100% przeciętnego wynagrodzenia pomniejszonego o potrącane od ubezpieczonych składki na ubezpieczenia społeczne w roku kalendarzowym poprzedzającym termin waloryzacji. Kwota bazowa ustalana jest corocznie i obowiązuje od 1 marca każdego roku kalendarzowego do końca lutego następnego roku kalendarzowego. _Należy podkreślić, że ten sposób ustalenia podstawy wymiaru emerytury dotyczy wyłącznie tych osób, które do ustalenia podstawy wymiaru renty wskazały zarobki, które – zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami – mogą być przyjęte do ustalenia podstawy wymiaru emerytury. Przedstawiona regulacja dotyczy zatem tylko tych osób, które do ustalenia podstawy wymiaru renty wskazały zarobki uzyskane w okresie 10 kolejnych lat kalendarzowych wybranych z 20 lat poprzedzających rok przejścia na emeryturę lub z dowolnie wybranych 20 lat kalendarzowych, poprzedzających ten rok.

W przypadku złożenia takiego wniosku wysokość emerytury zostanie obliczona przy zastosowaniu kwoty bazowej obowiązującej w miesiącu, od którego została przyznana.

Należy jednak mieć na uwadze, że nie zawsze emerytura obliczona od aktualnej kwoty bazowej (np. dzisiaj jest to kwota 1977,20 zł), jest wyższa od wypłacanej, a ustalonej od dawnej kwoty bazowej. Wszystkie świadczenia, czyli zarówno renty, jak i emerytury, podlegały bowiem różnym podwyżkom od momentu ich przyznania.

emerytury
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)