Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Zarobki w Polsce rosną znowu w tempie ponad 7 procent. Pozytywne zaskoczenie

208
Podziel się:

W średnich i dużych firmach w październiku przeciętna płaca była na poziomie 4921,39 zł brutto - podał właśnie GUS. Skala podwyżek zaskoczyła ekonomistów. W poprzednich miesiącach statystyki zawodziły.

Statystyczny Polak ma coraz więcej pieniędzy w portfelu.
Statystyczny Polak ma coraz więcej pieniędzy w portfelu. (LESZEK KOTARBA / EAST NEWS)

Najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że w skali roku średnie wynagrodzenie w firmach zatrudniających co najmniej 9 osób wzrosło o 7,6 proc. To oznacza znacznie większe podwyżki niż odnotowane we wrześniu. Wtedy zarobki rosły w tempie 6,7 proc.

Najnowsze dane GUS na temat wynagrodzeń mocno zaskoczyły ekonomistów. Średnia prognoz zakładała, że będą wyższe o 6,7 proc. w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku.

Widać wyraźny progres, bo dokładnie rok temu średnia płaca wynosiła 4574 zł brutto. Różnica to więc 347 zł. Ostatnio niepokoiło wyhamowanie dynamiki wzrostu wynagrodzeń. Przez trzy miesiące z rzędu spadała. Teraz jednak mocno odbiła do góry, zbliżając się do najlepszego wyniku w tym roku z kwietnia, gdy podwyżki w skali roku sięgały prawie 8 proc.

Oczywiście podawane przez urzędników kwoty wynagrodzeń są w wartościach brutto. W przypadku typowej umowy o pracę na rękę z 4921 zł zostaje około 3495 zł. Co z resztą pieniędzy? 675 zł - tyle zjadają składki na ZUS (emerytalna, rentowa, chorobowa). Kolejne 382 zł idzie z kwoty brutto na NFZ i 369 zł na zaliczkę z tytułu podatku dochodowego.

Inne kwoty wynagrodzeń można przeliczyć z brutto na netto z rozpiską składek korzystając z kalkulatora money.pl.

Zobacz także: Płaca minimalna w górę. Zobacz, ile z tego zabiera ci państwo

Podwyżki płac odnotowywane przez GUS wynikają m.in. z dobrej sytuacji na rynku. Widać, że w firmach ciągle brakuje rąk do pracy, co pokazują statystyki dotyczące zatrudnienia. W październiku było wyższe o 3,2 proc. niż rok wcześniej.

Ekonomiści wskazują jednak, że kolejne miesiące mogą być nieco trudniejsze ."Zbliżające się sezonowe pogorszenie warunków atmosferycznych, zwłaszcza w sekcji przetwórstwa przemysłowego, budownictwa, działalności finansowej i ubezpieczeniowej oraz handlu hurtowego będzie ograniczać liczbę ofert pracy w tych sektorach w najbliższych miesiącach" - czytamy w ostatnim raporcie Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).

W sektorze przedsiębiorstw, a więc w firmach zatrudniających co najmniej 9 osób, pracę ma 6 mln 227,3 tys. osób. To na podstawie ich wypłat GUS wylicza średnie wynagrodzenie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przezdziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(208)
franciszek
4 lata temu
Wyjatkowe podle "kobiety". Zapewne zrobily to na polecenie "Naczelnika" lub bezposredniego przelozonego. Tak czy inaczej WSZYSCY urzedasy powinni poniesc dotkliwe kary finansowe.
POzytywny ina...
4 lata temu
Tramwaje i telewizory staniały ?
VBMF
4 lata temu
PIS pozamykal sklepy w niedziele . Ludzie na razie kupuja mieszkania i samochody oraz lokaty bankowe ale to sie znudzi i ludzie wyjda na ulice !!!
M.
4 lata temu
A w administracji państwowej nie ma żadnych podwyżek od 2010. W inspekcjach państwowych też. W instytucjach kultury zdarzają suę podwyżki rzędu 70 zł brutto, wyrwane dyrekcjom z gardła. WTF?
dani
4 lata temu
Spokojnie ! W największych miastach ,średnich wygrali fachamni z PO i bezpartyjni . Spuszczą miasta raz dwa i gospodarka zaraz zwolni! Mieli szanse rozwoju.
...
Następna strona