Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Zasiłek wychowawczy. Kiedy można się o niego ubiegać?

0
Podziel się:

Zasiłek wychowawczy jest jednym ze świadczeń rodzinnych. Dowiedz się, co zrobić, żeby ten dodatek otrzymać i jaką kwotę można dostać.

Zasiłek wychowawczy może otrzymać osoba, której przysługuje urlop wychowawczy
Zasiłek wychowawczy może otrzymać osoba, której przysługuje urlop wychowawczy (pexels.com)

Zasiłek wychowawczy, który jest też nazywany dodatkiem z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego, należy się matce, ojcu albo opiekunowi prawnemu dziecka. Żeby skorzystać z zasiłku wychowawczego, trzeba mieć prawo do skorzystania z urlopu wychowawczego.

Zasiłek wychowawczy – kiedy go nie dostaniemy?

Podstawowym elementem, który powoduje, że nie dostaniemy zasiłku wychowawczego, jest fakt otrzymywania innego świadczenia (np. zasiłku macierzyńskiego)
, osoba taka pracowała nie dłużej niż pół roku, albo też podjęła pracę zarobkową, która nie pozwala sprawować osobistej opieki nad dzieckiem. A jak długo można otrzymywać zasiłek wychowawczy?

Okres otrzymywania zasiłku zależy od kilku rzeczy. Zwykle nie może on być dłuższy niż 24 miesiące. Jeśli opieka sprawowana jest nad więcej niż jednym dzieckiem, które urodziło się podczas jednego porodu, to zasiłek wychowawczy wypłacany będzie maksymalnie przez 36 miesięcy. W sytuacji, gdy opiekę sprawujemy nad dzieckiem, które posiada orzeczenie o niepełnosprawności, to maksymalny okres wypłaty zasiłku wychowawczego wynosi 72 miesiące.

Zasiłku nie dostaniemy, jeśli dziecko jest w placówce z całodobową opieką albo gdy nie świadczymy osobistej opieki nad dzieckiem.

Ile wynosi zasiłek wychowawczy?

Wysokość zasiłku wychowawczego to 400 zł miesięcznie. Jeśli przysługuje on za niepełny miesiąc, to za każdy dzień przysługuje 1/30 miesięcznej kwoty zasiłku. Trzeba pamiętać, że w tym samym czasie z zasiłku może skorzystać albo matka, albo ojciec. Nie mogą tego świadczenia pobierać jednocześnie.

Zasiłek wychowawczy a inne świadczenia

W jednym czasie można pobierać tylko jedno świadczenie. Jeśli więc rodzic ma prawo do skorzystania z innego zasiłku, np. świadczenia rodzicielskiego albo pielęgnacyjnego, to trzeba wybrać jedno świadczenie, z którego będzie się korzystać.

Warto przy okazji przypomnieć ważne informacje dotyczące urlopu wychowawczego. Ma do niego prawo każdy pracownik, który pracuje dłużej niż pół roku. Urlop wychowawczy to maksymalnie 36 miesięcy, a musi on być wykorzystany najpóźniej, gdy dziecko skończy sześć lat albo do 18. roku życia dziecka, jeśli jest niepełnosprawne. Z urlopu wychowawczego mogą jednocześnie korzystać oboje rodzice.

Rodzic nie musi dzielić się urlopem w sytuacji, gdy drugi rodzić nie żyje, gdy drugiemu dziecku nie przysługuje władza rodzicielska albo gdy ta władza została ograniczona. Co ważne, pracownik nie może zrezygnować z urlopu wychowawczego. Jeśli z niego chcemy skorzystać, to trzeba na piśmie poinformować o tym pracodawcę nie później niż na 21 dni przed dniem, gdy planujemy rozpoczęcie urlopu.

Pracownik, który jest na urlopie wychowawczym, nie może być zwolniony. Można to zrobić wyłącznie, gdy zostanie ogłoszona upadłość albo likwidacja pracodawcy lub w sytuacji, gdy są przyczyny, które uzasadniają rozwiązanie umowy o pracę z winy pracownika.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)