Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zatrudnienie na niepełny wymiar czasu pracy a nadgodziny

0
Podziel się:

Kodeks pracy przewiduje dla pracodawców dodatkowe obowiązki względem takich pracowników.

Zatrudnienie na niepełny wymiar czasu pracy a nadgodziny
(Pumba1/Dreamstime)

W przypadku gdy pracownik pełnoetatowy nie pracuje w specjalnym systemie przedłużonego dobowego wymiaru czasu pracy (np. równoważny - do 12 godzin), nadgodziny stanowić dla niego będzie praca powyżej 8 godzin w ciągu doby, bądź też 40 godzin - tygodniowo.

W takiej sytuacji, zgodnie z art. 1511 Kodeksu pracy (k.p.), oprócz wynagrodzenia pracownikowi przysługuje dodatek w wysokości 100 proc. - jeśli praca nadliczbowa świadczona jest w nocy, w niedziele bądź święta bądź innym dniu wolnym dla pracownika, lub 50 proc. wynagrodzenia - w pozostałych przypadkach.

Pracownikowi, zatrudnionemu w niepełnym wymiarze czasu pracy, również przysługuje dodatek za godziny nadliczbowe po przekroczeniu obowiązujących go norm czasu pracy. Praca na niepełny etat nie jest jednak równoznaczna z obniżeniem tych norm, kodeks pracy nie stanowi bowiem, iż określone są one proporcjonalnie do wymiaru zatrudnienia. Normy te są takie same w przypadku pracowników zatrudnionych w pełnym i niepełnym wymiarze czasu pracy.

Kodeks pracy przewiduje też dla pracodawców, zatrudniających pracowników w niepełnym wymiarze czasu pracy, dodatkowy obowiązek. W umowie o pracę muszą zamieścić postanowienie, określające limit godzin pracy ponad ustalony wymiar czasu pracy, którego przekroczenie uprawnia pracownika do otrzymania obok wynagrodzenia zasadniczego, również dodatku za nadgodziny w określonej wyżej wysokości.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/137/t37257.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/porady-prawne/porady/prawo-cywilne/artykul/utrata;zaufania;uzasadnia;wypowiedzenie,124,0,844668.html) Utrata zaufania uzasadnia wypowiedzenie? Zaufanie lub jego brak to pojęcia subiektywne, jednak mogą mieć znaczenie przy ocenie pracownika.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/0/t79360.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/komu;nalezy;sie;urlop;szkoleniowy,36,0,846372.html) Komu należy się urlop szkoleniowy? Prawo do urlopu szkoleniowego nie przysługuje pracownikowi, który nie podnosi kwalifikacji na studiach, lecz odbywa kurs kwalifikacyjny.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/167/t34727.jpg ) ] (http://msp.money.pl/ksiegowosc-internetowa/artykul/od;czego;zaczac;zatrudnianie;pracownikow,244,0,838132.html) Od czego zacząć zatrudnianie pracowników Przedsiębiorca chcąc zatrudniać pracowników, musi pamiętać o obowiązku poinformowania o tym niektórych instytucji państwowych.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)