Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Żegnamy faktury z 2000 roku

0
Podziel się:

Dzięki przedawnieniu wygasają zobowiązania podatkowe, które ciążyły na podatniku kilka lat temu.

Żegnamy faktury z 2000 roku

Początek roku to dobry czas na porządki w firmowych archiwach. Niektórzy podatnicy mogą ze spokojem pozbyć się dokumentów z 2000 roku. A wszystko to za sprawą instytucji przedawnienia zobowiązań podatkowych.

Dzięki przedawnieniu wygasają zobowiązania podatkowe, które ciążyły na podatniku kilka lat temu.

Choć przepisy wymieniają liczbę 5ciu lat, w praktyce podatnik musi czekać przynajmniej 6 lat, by nagromadzone w tym okresie dokumenty przestały być, z podatkowego punktu widzenia, potrzebne.

Przedawnienie to dla przedsiębiorców gwarancja spokojnego snu. Gdy przedawni się określony rok podatkowy - fiskus nie ściągnie za ten okres podatków, nie nałoży dodatkowego zobowiązania w VAT, nie zażąda okazania ksiąg podatkowych.

UWAGA! Niektóre dokumenty należy przechowywać dłużej, nawet ponad okres przedawnienia.

Na baczną uwagę zasługują faktury dotyczące nabycia środków trwałych - powinny pozostać w firmie aż do upływu okresu amortyzacji.

Przepisy dot. przedawnienia zobowiązań podatkowych znajdują się w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.)

Co do zasady, zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku.

Przed opróżnieniem segregatorów z 2000 roku sprawdź, czy bieg terminu przedawnienia nie został przerwany lub zawieszony.

Zwróć uwagę na przepisy obowiązujące przed 1 stycznia 2003 roku. Możesz stosować „stare" zasady, jeśli będą dla ciebie korzystniejsze. Przykładowo, w tym okresie wniesienie skargi do sądu administracyjnego nie zawieszało biegu przedawnienia.

UWAGA!Nie ulegają przedawnieniu zobowiązania podatkowe zabezpieczone hipoteką lub zastawem skarbowym. Po upływie terminu przedawnienia zobowiązania te mogą być egzekwowane tylko z przedmiotu hipoteki lub zastawu.

TERMINY PRZEDAWNIENIA
2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007
1 stycznia marzec - - - 1 stycznia 31 grudnia 1 stycznia
podatnik wystawia fakturę VAT podatnik składa zeznanie za 2000 rok i wpłaca podatek - - - mija 5 lat od wystawienia faktury VAT mija 5 lat od końca roku, w którym złożono zeznanie za 2000 rok można zniszczyć fakturę VAT. Mija aż 7 lat od jej wystawienia
wiadomości
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)