Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Znikają faktury na podstawie paragonu. Zmiany w prawie

175
Podziel się:

Przedsiębiorcy nie będą już mogli wystawiać faktur na podstawie paragonów. Rząd przyjął projekt Ministerstwa Finansów, zmiany wejdą w życie 1 września. Resort tłumaczy to walką z nieuczciwymi praktykami i uszczelnianiem VAT-u.

Zmiana przepisów podatkowych. Koniec z wystawianiem faktur na podstawie paragonów
Zmiana przepisów podatkowych. Koniec z wystawianiem faktur na podstawie paragonów (flickr.com, ben_osteen)

To koniec popularnej praktyki osób prowadzących działalność gospodarczą. Nie będzie można dłużej wystawiać faktur na podstawie paragonów. Obecnie każdy przedsiębiorca ma sporo czasu, by zwykły paragon zamienić na fakturę, bo aż trzy miesiące od końca miesiąca, w którym dokonał zakupu, otrzymał towar albo usługa została wykonana. Co w praktyce często oznacza blisko 4 miesiące na wystawienie faktury.

Jak tłumaczy Ministerstwo Finansów, to prowadziło do sytuacji, że prowadzący działalność gospodarczą zbierali cudze paragony, później brali na nie faktury, czym podnosili sobie koszty prowadzenia firmy i unikali wyższych podatków. Na podstawie faktur odliczali VAT, którego w rzeczywistości nigdy nie zapłacili. Resort twierdzi, że takie działania generują straty budżetu państwa sięgające ok. 1,5 mld zł rocznie.

By ukrócić te praktyki resort finansów przygotował zmiany w ustawie o podatku od towarów i usług. Od 1 września wystawianie faktur na podstawie paragonu nie będzie już możliwe. Przedsiębiorca od razu będzie musiał poprosić o wystawienie faktury. Pozostanie jeden wyjątek, fakturę na podstawie paragonu będzie można wystawić jedynie, jeśli na paragonie znajdzie się NIP nabywcy.

Zobacz także: Obejrzyj: Kontrowersyjny podatek powraca

Za niezastosowanie się do nowych przepisów będą groziły kary i to obu stronom. Jeśli sprzedawca wystawi fakturę na podstawie zwykłego paragonu, zostanie ukarany, jak głosi ustawa, dodatkowym kosztem zobowiązania podatkowego. Będzie to kwota równa 100 proc. kwoty podatku VAT wskazanej na fakturze. Dokładnie tyle samo zapłaci przedsiębiorca, jeśli w ewidencji uwzględni fakturę niezgodną ze znowelizowanym prawem.

Przepisy co prawda wejdą w życie 1 września, ale na początku będzie obowiązywał okres ochronny. Dotyczył będzie jednak tylko paragonów wystawionych przed tą datą. Czyli na każdy paragon wzięty do 31 sierpnia 2019 r. przedsiębiorca będzie miał trzy miesiące na zgłoszenie się po fakturę. Jednak zakupione towary czy usługi od 1 września muszą na paragonie mieć wskazany NIP, by móc na nie wystawić fakturę.

Od momentu wejścia w życie nowelizacji, to na sprzedawcach spocznie obowiązek zmiany wewnętrznych procedur i informowania o zmianach w prawie swoich klientów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

podatki
vat
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(175)
Ola
3 lata temu
Wystawiam faktury z systemu Firmao (firmao.pl/register), więc nie martwię się czy zawierają wszystko co potrzeba, to rola producenta oprogramowania.
MB
3 lata temu
Bardzo idiotyczny przepis, który zamiast ułatwiać utrudnia życie. Jestem sprzedawcą i setki razy zdarzy się tak że zostanie wystawiony paragon a nagle klient stwierdza że chce fakturę. I co wtedy?? Albo przy sprzedaży internetowej. Klient zamówi coś, nie zaznaczy faktury, a potem stwierdza że ją potrzebuje. I nie dostanie jej, nie odliczy vatu. Państwo zadowolone, bo vat wpłynie, ale biedny przedsiębiorca nie odzysk go już przez głupią pomyłkę. Tu się nic nie uszczelni tylko miliardy zamiast wrócić do przedsiębiorców to zostaną w urzędach skarbowych
sdfsdfsf
3 lata temu
dla imigrantów spoza ue powinny byc wyzsze podatki
kelo
3 lata temu
...złodziej szuka złodzieja ...
Waldek 14l
3 lata temu
A jak będzie można rozliczyć parkowanie auta w strefie płatnego parkowania? Przecież parkomat nie wydrukuje faktury. Czuję bubel prawny.
...
Następna strona