Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Daniel Bochen
|
aktualizacja

Zerowy PIT dla młodych pracowników. Wiemy, kto zostanie zwolniony z podatku

3
Podziel się:

Prawo i Sprawiedliwość spełnienia kolejną ze swoich obietnicy. Projekt ustawy dotyczący zerowego PIT'u dla pracowników do 26. roku życia ujrzał światło dzienne.

Zerowy PIT dla młodych. Na zdj. minister finansów Marian Banaś
Zerowy PIT dla młodych. Na zdj. minister finansów Marian Banaś (PAP)

"Bez PIT dla młodych" - to oficjalna nazywa nowej ulgi podatkowa dla młodych pracowników, czyli zerowa stawka PIT dla osób fizycznych do 26. roku życia. Program był zapowiedzią przedwyborczych obietnic Prawa i Sprawiedliwości, tzw. piątki Kaczyńskiego.

Podczas gdy większość Polaków co miesiąc "oddaje" do urzędu skarbowego 18 proc. zarobionych pieniędzy, to już niedługo pracownicy do 26. roku życia praktycznie wcale nie będą musieli tego robić. Ich dochody zostaną zwolnione z podatku dochodowego.

Jak precyzuje resort finansów, programem "Bez PIT" będą objęte dochody podatników do 26. roku życia w kwocie nieprzekraczającej 85,5 tys. zł rocznie. Czyli zrównają się z górną granicą pierwszego progu podatkowego.

Zobacz także: Zobacz: Obniżka PIT do 17 proc. jednak dla wszystkich? Minister finansów odpowiada

Zgodnie z zapowiedziami Mariana Banasia, który na stanowisku szefa Ministerstwa Finansów zastąpił Teresę Czerwińską, przepisy wejdą w życie już 1 sierpnia 2019 r.

- Dzięki wprowadzeniu ulgi w PIT dla osób do 26. roku życia, osoby, które rozpoczynają swoją karierę zawodową, otrzymają do ręki wyższe wynagrodzenie za swoją pracę. Będzie to istotny impuls do podejmowania legalnego zatrudnienia oraz pozostawania w kraju i rozwijania polskiej gospodarki – powiedział minister finansów Marian Banaś.

Zerowy PIT obejmie zarówno zatrudnionych na umowy o pracę, jak i umowy zlecenia.

Dla przykładu, po zmianie przepisów, osoba zarabiająca miesięcznie 2 250 zł, czyli minimalne wynagrodzenie za pracę w 2019 r., zyska 133 zł w skali miesiąca, co przekłada się na dodatkowe 1 592 zł w skali całego roku podatkowego.

Zarabiający z kolei równowartość obecnego średniego wynagrodzenia - 4 765 zł, każdego miesiąca dostaną ok. 355 zł więcej, a w ciągu roku będzie to już ok. 4 261 zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(3)
lol
4 lata temu
Mam 27 lat XD Pomysł dobry, nie mogę skorzystać... ale niech chociaż inni mają :)
asd
4 lata temu
Jedna z niewielu dobrych rzeczy którą zrobił PIS
Tom
4 lata temu
Kto za to wszystko zapłaci głupcy?!