Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

ZUS PUE. Jak działa Platforma Usług Elektronicznych?

0
Podziel się:

ZUS PUE jest platformą elektronicznych usług, która przeznaczona jest dla klientów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ma ułatwić korzystanie z usług ZUS. PUE pozwala załatwiać sprawy z ZUS bez wychodzenia z domu. Dzięki PUE można też spotkać się z Wirtualnym Doradcą.

PUE ZUS to Platforma Usług Elektronicznych, oferująca dostęp do wirtualnego systemu dla klientów ZUS
PUE ZUS to Platforma Usług Elektronicznych, oferująca dostęp do wirtualnego systemu dla klientów ZUS (PAP)

PUE ZUS jest to platforma, która pozwala na załatwienie spraw w ZUS bez wychodzenia z domu. Można też skontaktować się z Wirtualnym Doradcą. Dzięki PUE ZUS niektóre działania mogą być wykonane bez konieczności składania podpisu elektronicznego. Chodzi tu np. o możliwość wysyłania i odbierania różnych pism.

Jak można skorzystać z PUE?

Żeby skorzystać z PUE, trzeba najpierw założyć konto na portalu przygotowanym przez ZUS. Podczas rejestracji otrzymujemy login. Ustalamy swoje hasło. Tożsamość można potwierdzić albo profilem zaufanym ePUAP, albo certyfikatem kwalifikowanym. Jeżeli nie mamy żadnego z nich, to musimy dokonać potwierdzenia tożsamości w jednej z placówek ZUS. Jeśli mamy podpis elektroniczny, możemy załatwić sporo spraw dzięki PUE. Dzięki ZUS PUE możemy np. sprawdzić dane, które są zapisane na koncie ZUS, sprawdzić stan spraw, a także odbierać powiadomienia otrzymywane SMS-em lub mailem.

ZUS PUE pozwala też zarezerwować wizytę w oddziale ZUS, a także wyliczyć prognozowaną emeryturę. Wszystko dzięki kalkulatorowi emerytalnemu. Można też sprawdzić stan konta osoby ubezpieczonej. W ZUS PUE sprawimy także składki, które są należne i dokonane wpłaty. Porównamy też informacje o ubezpieczeniach, do których zgłoszony został ubezpieczony, a także o świadczeniach, tj. zasiłkach czy emeryturze. Ciekawą opcją jest też dostęp do formularzy podatkowych PIT.

PUE, czyli Platforma Usług Elektronicznych

Innymi słowy, platforma PUE to elektroniczny ZUS. Przedsiębiorcy mogą dzięki niemu zapłacić składki ON LINE. Wystarczy, że przedsiębiorca wybierze dane swojego banku, a system wygeneruje mu dane do przelewu. Wystarczy wtedy zautoryzować przelew w banku. ZUS dostaje od razu potwierdzenie płatności i może szybko wystawić zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek.

W systemie mamy też elektroniczne zwolnienia lekarskie. W momencie wystawienia takiego zwolnienia przez lekarza trafia ono od razu do ZUS-u i do pracodawcy. Wszystkie zainteresowane strony wiedzą o nim błyskawicznie.

System ZUS PUE to również kreatory, które pomagają w wypełnieniu przeróżnych formularzy i podpowiadają jak je wypełnić. Docelowo kreator taki sam wprowadza dane do formularza, a użytkownik musi go tylko podpisać.

Od momentu powstania platformy kont w systemie przybywa, a użytkownicy przesyłają za pośrednictwem systemu setki tysięcy dokumentów. ZUS PUE jest cały czas rozbudowywany i ulepszany. Dzięki niemu można załatwić wiele spraw w ZUS przez internet.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)