Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|

ZUS Rp-6. Okresy składkowe i nieskładkowe do świadczeń emerytalnych

0
Podziel się:

ZUS Rp-6 to dokument, w którym wpisujemy okresy składkowe i nieskładkowe. Takie informacje są niezbędne do tego, by poprawnie wyliczyć świadczenie emerytalne.

ZUS Rp-6 to formularz, w którym wykazuje się okresy składkowe i nieskładkowe. Na ich podstawie wyliczana jest emerytura
ZUS Rp-6 to formularz, w którym wykazuje się okresy składkowe i nieskładkowe. Na ich podstawie wyliczana jest emerytura (Shutterstock.com)

Świadczenie emerytalne co do zasady należne jest po ukończeniu 65 lat (w przypadku mężczyzn) i 60 lat (w przypadku kobiet). Oprócz wieku trzeba też legitymować się konkretną liczbą przepracowanych lat, a dokładniej tych, za które odprowadzane były składki emerytalne.

Świadczenie emerytalne

Po ukończeniu odpowiedniego wieku pracownik może starać się o świadczenie emerytalne. Emerytura ma pozwolić na uzyskanie świadczenie, które pozwoli na sfinansowanie podstawowych potrzeb w wieku, który nie pozwala pracować zgodnie z pełną sprawnością.

Wysokość emerytury możemy wyliczyć samodzielnie. Dzięki temu będziemy w stanie określić, jak wysokie świadczenie otrzymamy po zakończeniu pracy. Prognozowaną wysokość emerytury może obliczyć doradca emerytalny. Z doradcą można spotkać się w każdej placówce ZUS.

Ile wyniesie moja emerytura?

To, jak wysoka będzie emerytura, zależy od wielu czynników. Przede wszystkim chodzi o składki emerytalne, które zostały opłacone po 31 grudnia 1998 roku. Do tego, żeby wyliczyć wysokość emerytury, trzeba będzie podzielić podstawę obliczenia emerytury i średnią dalszą długość życia. Podstawa do obliczenia emerytury to:

Żeby uzyskać emeryturę, trzeba wypełnić wniosek o emeryturę, a także – jeśli to koniecznie – kilka załączników. Jednym z nim jest druk ZUS Rp-6, który zawiera informację o składkowych i nieskładkowych okresach.

Świadczenie emerytalno-rentowe – potrzebna dokumentacja i ZUS Rp-6

Przed organem rentowym ubezpieczony, który chce uzyskać świadczenie emerytalno-rentowe, musi wskazać dokumentację, która stwierdza okresy uzasadniające prawo do niego, a także wysokość składek. Jeżeli takie dokumenty zostały złożone już wcześniej, bo np. zainteresowany chce obliczyć kapitał początkowy, to wtedy nie trzeba takich dokumentów składać. Wszystko dlatego, że nie trzeba wykazywać w formularzu ZUS Rp-6 okresów, które już przecież zostały udokumentowane i zaliczone do kapitału początkowego.

Dokumenty składane do ZUS potrzebne do uzyskania emerytury trzeba policzyć i zaznaczyć we wniosku. Koniecznie trzeba też wypełnić formularz ZUS Rp-6. Wpisujemy do niego informacje o okresach składkowych i nieskładkowych, a także dokumenty, które potwierdzają te okresy. Dokumenty potwierdzające zatrudnienie trzeba dołączyć w oryginale. Ostatecznie można dołączyć notarialnie poświadczone odpisy i kserokopie.

emerytury
msp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)