Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zwroty dla zakładów pracy chronionej mogą wynieść 550 mln zł

0
Podziel się:

Ministerstwo Finansów oszacowało wartość ewentualnych roszczeń zakładów pracy chronionej z tytułu zwrotu podatku dochodowego i VAT na 550 mln zł

- poinformowała w piątek PAP Anna Sobocińska z biura prasowego resortu.

Boryszew, jako pierwsza firma, korzystająca z preferencji podatkowych dla zakładów pracy chronionej, wygrała w czwartek w Naczelnym Sądzie Administracyjnym rozprawę w sprawie zwrotu podatków. Zgodnie z orzeczeniem NSA Boryszew może liczyć na zwrot 10 mln zł.

Korzystne dla Boryszewa orzeczenia NSA może skłonić inne spółki do wystąpienia o zwrot pieniędzy.

"Szacujemy, że jeżeli wszystkie zakłady pracy chronionej zwróciłyby się o zwrot VAT-u i podatku dochodowego, to koszty tego mogłyby wynosić 550 mln zł" - powiedziała Sobocińska.

Dodała, że resort został zobowiązany do przygotowania odpowiedniej ustawy po ubiegłorocznym wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że likwidacja ulg od 1 stycznia 2000 roku, była niezgodna z Konstytucją.

Sobocińska powiedziała, że w projekt ustawa zakłada przeprowadzenie przez urząd skarbowy analizy przy podejmowaniu decyzji o zwrocie pieniędzy.

Dodała, że projekt ustawy przeszedł już uzgodnienia międzyresortowe i trafił do Rządowego Centrum Legislacyjnego.

Zwolnienia z podatków dla zakładów pracy chronionej przestały obowiązywać w styczniu 2000 roku. Firmom przyznawano statut zakładu pracy chronionej do końca 1999 roku, co upoważniało je do trzyletniego zwolnienia z płacenia podatków.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)