Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rafalska: w 2017 r. nakłady na politykę rodzinną przekroczą 3,4 proc. PKB

13
Podziel się:

Dzięki programowi "Rodzina 500 plus" skokowo wzrosły nakłady na politykę rodzinną. W przyszłym roku wyniosą one ponad 3,4 proc. PKB - powiedziała w środę w Krynicy minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Rafalska: w 2017 r. nakłady na politykę rodzinną przekroczą 3,4 proc. PKB
(Aleksandra Szmigiel/REPORTER/EAST NEWS)

Dzięki programowi "Rodzina 500+" skokowo wzrosły nakłady na politykę rodzinną. W przyszłym roku wyniosą one ponad 3,4 proc. PKB - powiedziała w środę w Krynicy minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

- Dzięki wprowadzeniu programu "Rodzina 500+" nakłady na politykę rodzinną wzrosły skokowo o ponad 1 pkt proc. i w roku 2017 wyniosą ponad 3,4 proc. PKB, wobec zdecydowanie niższych nakładów w 2015 r. czy w poprzednich latach - mówiła Rafalska podczas panelu dyskusyjnego "Polityka prorodzinna - nowe wyzwania w obliczu niżu demograficznego w Europie", który odbył się w ramach XXVI Forum Ekonomicznego w Krynicy.

- Spodziewamy się, że przeniesie się to na efekt poprawy dzietności, zmniejszenia ubóstwa i poprawy kapitału ludzkiego - dodała.

Rafalska podczas swojego wystąpienia przekonywała też, że nie da się zaadoptować polityki rodzinnej stosowanej w jednym kraju do innego kraju. - Nie ma jednego modelu polityki rodzinnej, który możemy przyjąć, jak najlepszą receptę. Ta polityka musi być skrojona na miarę każdego z krajów, musi uwzględniać specyfikę społeczeństwa, w którym jest realizowana - mówiła.

- Powinna być też na tyle bogata i atrakcyjna, żeby zostawiać swobodę wyboru instrumentów polityki rodzinnej każdej ze stron - dodała.

Wsparciem programu "Rodzina 500+" - jak informuje MRPiPS - do końca lipca objętych zostało ponad 3,6 mln dzieci. Ogółem złożono 2,7 mln wniosków. Na rozpatrzenie czeka jeszcze ponad 170 tys.

Program działa od kwietnia; na jego podstawie świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł miesięcznie przysługuje na każde drugie i kolejne dziecko, a w mniej zamożnych rodzinach - również na pierwsze. Wsparcie otrzymują również wszystkie dzieci w rodzinach zastępczych.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(13)
dobre koryto
7 lat temu
do kur.... ile jeszcze bedzie trwało rozdawnictwo, czym sie cieszyć; że rozdała furę kasy i okradają ludzi; mam nadzieję, że po nastepnych wyborach usiąda kłamcy na ławcie przed TS;
henri
7 lat temu
Zmień babo fryzurę bo strasznie wyglądasz, nie mogę na ciebie patrzeć.
żenada
7 lat temu
Czym ta lila-beż się chwali,że rozwala państwo polskie ?
zz
7 lat temu
a czy ty babo wiesz kto na to robi i komu ukradniesz dla swoich nierobów
holok
7 lat temu
3,4%, polskie PKB wynosi 524 mld dol. 0,034*524=17,18 mld dolarów. Przy obecnym kursie 3,89*17,18 mld 66 miliardów. Czyli wydajemy 66 miliardów rocznie na nierobów. Biorąc pod uwagę 25 milionów płatników PIT, to mamy 2,6 tysiąca złotych rocznie każdy płatnik PIT na to się zrzuca. To jest niby powód do dumy? Już się w Polsce tworzą całe kliki jak na zachodzie, które potrafią tak wykombinować z zasiłków, żeby nie pracować i żyć lepiej niż niejedna ciężko pracująca rodzina. Tutaj wpisze się że samotna matka, tam się wpisze grupę inwalidzką dziecku, tutaj od lekarza skierowanko, tutaj lewe kwity i interes się kręci.