Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Przyszłość strefy euro, polityka fiskalna krajów UE, bezpieczeństwo energetyczne. Najważniejsze tematy forum w Krynicy

0
Podziel się:

Wprowadzenie wspólnej europejskiej waluty, zmiana finansowego porządku świata, monetarna polityką największych światowych gospodarek - o tym m.in. będą rozmawiać uczestnicy XXVI Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Przyszłość strefy euro, polityka fiskalna krajów UE, bezpieczeństwo energetyczne. Najważniejsze tematy forum w Krynicy
(Shutterstock/Lisa S.)

Wprowadzenie wspólnej europejskiej waluty, zmiana finansowego porządku świata, monetarna polityką największych światowych gospodarek, zwiększenie efektywności energetycznej w państwach Europy Środkowo-Wschodniej, polityka fiskalnej w krajach UE, przeciwdziałanie szarej strefie, rosnąca ilość cyfrowych konsumentów – te oraz inne tematy zostaną poruszone w trakcie kilkunastu paneli dyskusyjnych ścieżki „Makroekonomia” w ramach XXVI Forum Ekonomicznego w Krynicy (6-8 września).

Panel dyskusyjny: „Jedna strefa euro czy UE wielu walut?”

1 stycznia 2015 roku do strefy euro przystąpiła Litwa. Był to ostatni kraj UE, który znajdował się w przedsionku ERM-II i spełnił kryteria członkostwa w strefie euro. Pozostałe 7 krajów zobowiązanych przez traktaty akcesyjne do zmiany swoich walut narodowych nie poczyniło w tym kierunku żadnych znaczących kroków prawnych i politycznych. Z kolei Dania i Wielka Brytania ani myślą o rezygnacji ze swoich opt-outów. Czy czeka nas Unia wielu walut? Czy można mówić o dalszej ekspansji wspólnej waluty przy obecnych problemach UE? Co zrobić by osiągnąć pełną konwergencję?

Panel dyskusyjny „Bilans energetyczny krajów Europy Środkowej i Wschodniej: skąd wziąć energię dla rozwoju gospodarczego?”

Kluczowi eksperci w dziedzinie energetyki oraz decydenci spotkają się, aby podsumować perspektywy przyszłego bilansu energetycznego Europy Wschodniej bazując na redukcji emisji CO2 oraz oczywistej potrzebie zwiększenia efektywności energetycznej oraz łatwości utrzymania. Uczestnicy przedyskutują następujące kwestie: W jaki sposób polski sektor energetyczny zostanie zmodyfikowany w celu realizacji umowy COP 21 oraz wymagań strategii Europe 2020? Jakie są ścieżki współpracy regionalnej w tej dziedzinie? Jakie działania powinny zostać podjęte jako pierwsze?

Blok tematyczny ”Cyfrowi konsumenci. Jak spełnić ich oczekiwania, by osiągnąć sukces biznesowy?”

Dziś w Polsce z internetu korzysta ponad 20 mln osób. By dowiedzieć się, kim są cyfrowi Polacy, McKinsey przeprowadził wśród nich badania. W czasie debaty zaprezentujemy wyniki oraz płynące z nich wnioski. Zastanowimy się również, jakie są oczekiwania Polaków korzystających z internetu oraz jak je spełnić, by odnieść sukces biznesowy.

Panel dyskusyjny „Nowy porządek finansowy świata. Jak to wpłynie na bezpieczne pozyskiwanie finansowania na biznes i inwestycje?”

Fundamenty systemu finansowego – zaufanie, uczciwość, bezpieczeństwo oraz wysoka jakość – zostały naruszone w ostatniej dekadzie, co poskutkowało większym uregulowaniem sektora finansowego. Jednocześnie waluty kryptograficzne i równoległe stwarzają nowe możliwości wymiany wartości, a innowacyjne, elastyczne oraz będące blisko klienta przedsiębiorstwa stanowią alternatywę dla tradycyjnej bankowości. Wyłaniają się nowe instytucje finansowe odzwierciedlające zmiany w krajobrazie geopolitycznym i ekonomicznym, rzucające wyzwanie nie tylko całemu europejsko – amerykańsko centrycznemu systemowi bankowemu, ale również dolarowi amerykańskiemu jako globalnej walucie rezerwowej. Jak będzie kształtował się nowy system finansowy na świecie? Jak powinny przygotowywać się przedsiębiorstwa i inwestorzy na ten nowy porządek?

Panel dyskusyjny: „Walka z szarą strefą i wyłudzeniami podatkowymi – czy przestępcy są już w odwrocie?”

Szara strefa i wyłudzenia podatkowe to nieuczciwa konkurencja niszcząca zdrowy rynek, okradanie budżetu państwa oraz rozwój najgroźniejszych patologii takich jak mafia, korupcja i pranie pieniędzy. W dniu 7 kwietnia 2016 w Ministerstwie Finansów miała miejsce prezentacja raportu przygotowanego przez ONZ Global Compact we współpracy z EY „Przeciwdziałanie szarej strefie w Polsce”, w którym przedstawiono ogromną skalę tego problemu oraz zalecenia w zakresie działań o charakterze horyzontalnym oraz działań specyficznych dla najbardziej narażonych na patologie sektorów – paliwowego, hazardowego, tytoniowego i alkoholowego. Celem panelu będzie odpowiedź na pytanie, czy po upływie pół roku od tego wydarzenia można powiedzieć, że sytuacja się zmieniła na lepsze. Czy można wreszcie powiedzieć, że przestępcy są w odwrocie.

Panel dyskusyjny „Czy nas stać na repolonizację sektora finansowego?”

Czy kapitał ma narodowość? Jaki może mieć sens odkupienie banków od zagranicznych właścicieli? Ile to może kosztować? Kto za to zapłaci? Jakie koszty poniesie podatnik, jakie klient? Wady i zalety repolonizacji.

euro
krynica 2016
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)