Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Agata Kalińska
Agata Kalińska
|

"Warto należeć do Unii Europejskiej". Andrzej Duda chwali UE na Forum w Krynicy

20
Podziel się:

Prezydent Andrzej Duda pokazał w Krynicy euroentuzjastyczną twarz. - Warto należeć do Unii Europejskiej, Unia Europejska dla zdecydowanej większości Polaków to ogromna wartość - mówił podczas otwarcia Forum Ekonomicznego.

Choć prezydent podkreśla wagę przynależności do Unii, to uważa też, że Wspólnota potrzebuje zmian.
Choć prezydent podkreśla wagę przynależności do Unii, to uważa też, że Wspólnota potrzebuje zmian. (Darek Delmanowicz/ PAP)

Prezydent Andrzej Duda wygłosił w Krynicy mocno prounijne przemówienie. - Warto należeć do Unii Europejskiej, Unia Europejska dla zdecydowanej większości Polaków to ogromna wartość - mówił podczas otwarcia Forum Ekonomicznego.

- Oczywiście Unia jest dotknięta kryzysami - zastrzegł prezydent. Wśród nich wymienił brexit, falę uchodźców i wciąż jeszcze odczuwalne skutki kryzysu finansowego. Jednak zaznaczał, że kryzysy się zdarzają i zdarzać będą się zawsze. - Moim zdaniem kryzysy są zjawiskiem nieuchronnym. Pojawiają się nagle i są zaskakujące. Unia Europejska była zaskoczona decyzją Brytyjczyków, była zaskoczona kryzysem związanym z falą uchodźców - mówił prezydent.

Kilkukrotnie powtórzył za to, że warto należeć do Unii Europejskiej i sama Unia jest dla znakomitej większości Polaków dużą wartością. Podkreślał także europejskie aspiracje Gruzji i Macedonii. Prezydenci tych krajów są gośćmi na Forum Ekonomicznym w Krynicy i razem z Andrzejem Dudą uczestniczyli w inauguracyjnym panelu. Duda zapewnił ich, że Polska te ich aspiracje będzie wspierać.

- My, Polacy, jesteśmy zwolennikami Unii otwartych drzwi. Otwartych dla krajów, które w przyszłości mogłyby zostać członkami UE - mówił Andrzej Duda. Wskazywał, że większa Unia będzie ważniejszym graczem na arenie międzynarodowej i ma szansę stać się przeciwwagą dla Stanów Zjednoczonych czy Chin.

- W Unii są różne interesy, różne spory, ale uczestniczymy w tym. Polska cieszy się z należności do Unii Europejskiej. Jesteśmy czasem krytykowani, ale my też krytykujemy. Mam do tego bardzo spokojne podejście - mówił.

Andrzej Duda zastrzegł jednocześnie, że Unia Europejska powinna być "unią państw narodowych, to powinna być unia wolnych narodów i wolnych państw".

- Jeśli mówimy o zagrożeniach dla UE, to nie jest to brexit - wskazał. - Jeśli Unia zacznie się dzielić na różne prędkości, to straci na swojej atrakcyjności. Podział nie będzie się opłacał z punktu widzenia politycznego i punktu widzenia gospodarczego. I to w moim przekonaniu będzie początek rozpadu UE - mówił.

Dodał, że potrzeba rewizji polityki wewnętrznej UE, ograniczenia zakazów i biurokracji. - Obywatele nie rozumieją, dlaczego nie wolno kupić tradycyjnej żarówki. Bo Unia zabroniła. Wciąż słyszymy, że Unia nam czegoś zakazuje. To zniechęca do niej ludzi - mówił.

Money.pl wysłał do Krynicy swój zespół reporterów. Na bieżąco relacjonujemy, co dzieje się na tym najważniejszym forum ekonomicznym w Polsce.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(20)
innerFree
2 lata temu
9 lipca o 11.00 w Warszawie (ul. Jasna 14/16 A, przed Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej) protest samochodowy przeciwko zakazowi sprzedaży aut spalinowych.
ut7t
7 lat temu
czasem myślę, że rząd europeiski powinien zastąpić te narodowe ale wtedy przypominam sobie o pis i podobnych niebezpiecznych partiach.
Fiona
7 lat temu
oj to chyba nie po linii 1 sekretarza KC PiS
nie ma co się...
7 lat temu
UE jest gorsze od komuny.
Fred
7 lat temu
Jak się należy do jakieś grupy to w grupie tej są jakieś reguły które powinny być przestrzegane przez wszystkich. Można tylko żądać i brać tylko czy owa grupa będzie chciała współpracy z ową personą jak nie przestrzega zasad