Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie

Andrzej Duda w Krynicy. Prezydent największym euroentuzjastą w PiS?

- Z całą mocą chcę podkreślić, że Polska wspiera aspiracje europejskie i euroatlantyckie zarówno Gruzji, jaki i Macedonii - podkreślał Andrzej Duda na krótkim briefingu prasowym podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy. Jak stwierdził prezydent, Unia Europejska musi nadal przyjmować nowych członków.

- Unia musi rozwijać się pod względem potencjału ludnościowego i terytorialnego, by nie stać w miejscu. Jeśli tego nie będzie, to jedyne co może się UE przydarzyć to brexit - przestrzegał prezydent.

Jak dodał, w Krynicy prowadził bardzo ciekawe rozmowy bilateralne i na forum ogólnym z prezydentami Gruzji i Macedonii. Kolejny raz potwierdził też, że Polska powinna wspierać te kraje w drodze akcesyjnej do Unii Europejskiej oraz NATO.

Podkreślił też, że w Forum Ekonomicznym uczestniczy rekordowa liczba uczestników. - Ogromnie się cieszę, że są obecni prezydenci dwóch zaprzyjaźnionych z nami państw: Macedonii i Gruzji - mówił prezydent. Uczestnikom największej gospodarczej konferencji w Polsce życzył udanych rozmów.

Duda wprost z Krynicy ma udać się z wizytą roboczą do Kazachstanu. Wcześniej spotkał się w Krynicy z polskimi przedsiębiorcami.

Słowa prezydenta z briefingu prasowego tylko podkreśliły jego wcześniejsze euroentuzjastyczne wypowiedzi. Podczas inauguracji XXVII Forum Ekonomicznego w Krynicy Andrzej Duda przypomniał, że Unia Europejska jest dla zdecydowanej większości Polaków ogromną wartością. Przestrzegł jednak przed Wspólnotą "dwóch prędkości".

Andrzej Duda nie przejmuje się krytyką, którą pod adresem Polski wysuwają europejscy politycy.

- W Unii są różne interesy, różne spory, ale uczestniczymy w tym. Jesteśmy czasem krytykowani, ale my też krytykujemy. Mam do tego bardzo spokojne podejście - mówił na sesji otwarcia prezydent.

Zaznaczył przy tym, że prawdziwym zagrożeniem dla przyszłości UE nie jest Brexit, lecz tworzenie się Europy "dwóch prędkości".

- Jeśli Unia zacznie się dzielić na różne prędkości, to straci na swojej atrakcyjności. Podział nie będzie się opłacał z punktu widzenia politycznego i z punktu widzenia gospodarczego. I w moim przekonaniu to będzie początek rozpadu UE - mówił Andrzej Duda.

Wydarzenia XXVII Forum Ekonomicznego od pierwszego dnia relacjonują dziennikarze money.pl. W naszym studiu porozmawiamy m.in. z prezesami PZU, KGHM, Pekao, PKP PLK, Alior Banku, Ursusa, PKP Energetyka, Ubera, Tauronu, Allegro. Naszymi gośćmi będą też minister rodziny Elżbieta Rafalska, minister gospodarki morskiej Marek Gróbarczyk, prezes UOKiK Marek Niechciał.

Czytaj także
Polecane galerie
Mar
2017-09-07 15:12
Unia nic nie musi unia może być związkiem tylko 2 państw.jesli kraje asiprujace do wejścia nie dostosują praw do UE to won.a polska potrzebuje chtba pomocnika w awanturach i poparciu awanturnikow Musi to na Rusi...
zly czlowiek
2017-09-06 14:04
Czyli nastepnym krokiem w tym calym entuzjazmie zacznie zapraszac gosci? Chyba ,ze Polin jest zarezerwowana dla innych gosci.Jak zauwazylem prezydent jest entuzjasta wielu spraw tylko nie tego co powinien.
wss
2017-09-05 20:38
Pan Prezydent zaprasza gości na cudze imieniny.
Pokaż wszystkie komentarze (4)