Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Frączyk
|

"Chcemy mieć gaz wyłącznie spoza Rosji". Prezes PGNiG zdradza strategię

112
Podziel się:

W średnim i długim terminie PGNiG chce kupować gaz wyłącznie spoza Rosji - poinformował prezes Piotr Woźniak. Większość dostaw ma dochodzić do Polski z Norwegii.

PGNiG chcemy kupować gaz wyłącznie spoza Rosji - mówi Piotr Woźniak, prezes PGNiG
PGNiG chcemy kupować gaz wyłącznie spoza Rosji - mówi Piotr Woźniak, prezes PGNiG (Tomasz Gzell/PAP)

PGNiG chce kupować gaz wyłącznie spoza Rosji - poinformował prezes Piotr Woźniak. Większość dostaw ma w przyszłości dochodzić do Polski z Norwegii.

- W długim i średnim terminie chcemy mieć gaz wyłącznie spoza Rosji - powiedział Woźniak dziennikarzom w kuluarach Forum Ekonomicznego w Krynicy, pytany o źródła gazu po 2022 r.

- Startujemy w drugiej części open season dla Baltic Pipe. Chcemy mieć jak największy wolumen zarezerwowany na połączeniu z Norwegią - dodał prezes.

Prezes oczekuje, że import tym rurociągiem dojdzie do 7,5 mld m.sześc. - Moim zdaniem, realne byłoby również więcej - powiedział.

Rusza XXVII Forum Ekonomiczne w Krynicy. Redakcja money.pl jest na miejscu

Gaz-System poinformował dziś, że wraz z Energinet - operatorem duńskiego systemu przesyłowego - uruchamia drugą fazę procedury Open Season 2017. Uczestnicy rynku zainteresowani korzystaniem z przepustowości projektowanego połączenia powinni dokonać rejestracji w terminie od 5 września do 3 października 2017 r. oraz złożyć do obu operatorów ostateczną ofertę najpóźniej do 31 października 2017 r.

Gazociąg Baltic Pipe, biegnący z Danii do Polski po dnie Morza Bałtyckiego, to jeden z pięciu elementów, który umożliwi połączenie polskiego systemu przesyłowego ze złożami na szelfie norweskim Morza Północnego. Pozostałe elementy projektu to gazociąg złożowy z systemu norweskiego na Morzu Północnym do punktu odbioru w systemie duńskim, rozbudowa istniejących zdolności przesyłowych w duńskim systemie lądowym, budowa tłoczni gazu Zealand w Danii oraz rozbudowa polskiego systemu przesyłowego.

Wiosną br. pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski deklarował, że celem polskich działań dywersyfikacyjnych w odniesieniu do importu gazu jest zastąpienie importu od Gazpromu importem z kierunku północnego.

PGNiG chce zainwestować w złoże w Iranie

PGNiG może w tym roku zaangażować się w małe złoże wydobywcze w Iranie. Decyzja o większym zaangażowaniu w tym kraju będzie zależała od ustaleń dotyczących finansowania.

- Jestem zwolennikiem inwestowania w Iranie, ale musimy sprawdzić, czy pomysły irańskie nie przerastają naszych możliwości finansowych - powiedział Woźniak dziennikarzom w kuluarach Forum Ekonomicznego w Krynicy.

- Konkuruje pomysł na złoża irańskie i norweskie. Priorytetem jest zapewnienie gazu ze złóż norweskich. Z drugiej strony szkoda odpuścić złoża irańskie - dodał prezes.

Podkreślił, że kluczowa są decyzje dotyczące struktury finansowania i niewykluczona jest inwestycja w obu obszarach.

- Być może w tym roku wejdziemy w małe wydobywcze złoże irańskie, żeby wypróbować współpracę z partnerem irańskim - dodał Woźniak.

Na początku listopada 2016 r. PGNiG podpisało z National Iranian Oil Company (NIOC) list intencyjny w sprawie współpracy na złożu ropy naftowej Soumar w Iranie. W maju 2017 r. spółka zakładała, że umowę z NIOC może podpisać do końca roku. W sierpniu PGNiG szacowało, że potencjalne nakłady na prace na złożu Soumar w Iranie mogą wynieść 63-114 mln dol., w zależności od przyjętej finalnej koncepcji.

W pierwszym półroczu b.r. PGNiG zrealizowało zadania związane z przygotowaniem wstępnej koncepcji zagospodarowania złoża Soumar (technical proposal), która została przedstawiona i przyjęta przez National Iranian Oil Company oraz Iranian Central Oil Fields Company.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(112)
ZenekM
6 lat temu
Sku...: gaz radykalnie tanieje, a pegieingie nie obniża cen - bo pewnie musi wedle Morawcia zaleceń na 500+ zarobić. Zasra.i patrioci: łupieżcy.
Marta
6 lat temu
Ile kosztuje gaz Norweski lub gaz irański a ile kosztuje gaz rosyjski??
Marta
6 lat temu
Tez mi Prezes! Czemu Niemcy nie kupują gazy z Norwegii lub Iranu>??? Czemu Turcja chce kupować gaz rosyjski są nie irański przecież graniczy z Iranem
ster
6 lat temu
Ten gość trwa chyba w pomroczności . Ani słowa o cenie ?
Zulus
7 lat temu
I bardzo słusznie! Od ruska nie wziął bym nawet papierosa. To jest dzicz azjatycka. Ci wyzwoliciele po wkroczeniu do Polski dali się poznać jako złodzieje i gwałciciele. Pierwszy ruski jakiego zobaczył mój dziadek po niby "wyzwoleniu" wyrwał mu z ręki zegarek i jeszcze poczęstował kolbą pepeszy po głowie....
...
Następna strona