Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PGO
|
aktualizacja

Były premier pewny ws. KPO. To wtedy miliardy mają trafić do Polski

47
Podziel się:

Moim zdaniem w grudniu zaliczka zostanie odblokowana. Pieniądze powinny zacząć płynąc na początku przyszłego roku - stwierdził pytany w TVN24 o Krajowy Plan Odbudowy był premier Jerzy Buzek.

Były premier pewny ws. KPO. To wtedy miliardy mają trafić do Polski
Jerzy Buzek (East News, Wojciech Olkusnik)

Jerzy Buzek ocenił, że "zdecydowanie jest" szansa na to, że na szczycie Unii Europejskiej w połowie grudnia będzie "zielone światło" do wypłat pieniędzy Polsce. - To jest kredyt zaufania dla nowego rządu. Bardzo dobrze to świadczy o Unii Europejskiej, o Komisji Europejskiej, że się otwiera w sposób naturalny na tych, którzy zapewniają, że idziemy w tym kierunku - wskazał.

Jerzy Buzek o KPO

- To, co będzie teraz z KPO, to zaliczka, to jest nieprawdopodobnie potrzebne nam ze względu na transformację energetyczną - podkreślił były premier RP.

Na pytanie o odblokowanie całości środków w ramach KPO dla Polski, Buzek odpowiedział, że decyzje będą zapadać na bieżąco. - Musimy spełnić następne warunki. To nie jest tak, że to bezwarunkowa decyzja - wyjaśnił.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: 100 obietnic Tuska. "Nie wiem co będzie dalej"
Moim zdaniem w grudniu zaliczka zostanie odblokowana. Pieniądze powinny zacząć płynąć na początku przyszłego roku - oznajmił.

Przypomnijmy: Komisja Europejska pozytywnie oceniła zmieniony polski Krajowy Plan Odbudowy o wartości 59,8 mld euro. Zatwierdzenie przez Radę umożliwi Polsce otrzymanie płatności zaliczkowych w wysokości 5,1 mld euro z funduszy REPowerEU.

Kamienie milowe

Komisja podała, że zatwierdzi dalsze regularne wypłaty w oparciu o zadowalające osiągnięcie trzech "nadrzędnych kamieni milowych dotyczących ważnych aspektów niezależności polskiego sądownictwa oraz wykorzystania Arachne, narzędzia informatycznego, które wspiera państwa członkowskie w zwalczaniu nadużyć finansowych, oraz w oparciu o zadowalające osiągnięcie innych kamieni milowych i wartości docelowych, określonych w zmienionym polskim planie odbudowy i zwiększania odporności, odzwierciedlających postępy w realizacji inwestycji i reform".

Na 59,8 mld euro polskiego KPO składają się pożyczki (34,5 mld euro) i dotacje (25,3 mld euro). W sumie plan przewiduje 55 reform i 56 inwestycji.

Polski rozdział REPowerEU składa się z siedmiu nowych reform, siedmiu nowych inwestycji i trzech inwestycji przeniesionych z pierwotnego planu (dwie z nich zostały rozszerzone). Ich wdrożenie ma pomóc osiągnąć cel planu REPowerEU, jakim jest uniezależnienie Europy od rosyjskich paliw kopalnych na długo przed 2030 r.

Reformy mają usprawnić procedury wydawania pozwoleń na odnawialne źródła energii, usunąć bariery utrudniające przyłączanie odnawialnych źródeł energii do sieci oraz promować umiejętności ekologicznych. Nowe inwestycje mają na celu wspieranie transformacji energetycznej, w tym sieci przesyłu i dystrybucji energii elektrycznej oraz morskich farm wiatrowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
fundusze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(47)
Asarabar
3 miesiące temu
Dostaniemy 5 miliardów POZYCZKI, a pożyczkę jak wiadomo trzeba dac ... Z czego 4,5 miliarda musimy zostawić w niemieckiej firmie Siemens, bo jest na skraju bankructwa
ola
3 miesiące temu
a jak było za rzadów PO PSL jak przegrali to z Niemiec niezły kwik było słychać, czyli stracili złote żródełko utrzymania
Lol
3 miesiące temu
Nie dostajemy. Pożyczamy. I malo tego z tej pożyczki niemieckie firmy utrzymamy
222
3 miesiące temu
to będzie na zakupy w niemczech
Stare upiory
3 miesiące temu
nie zostały rozliczone i jeszcze ich odkurzają. Kto za tym bezhołowiem stoi ?! Wyborcy ? Jeżeli wyborcy, to takich wyborców nie ma co żałować. Są równowarci z nimi.
...
Następna strona