Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MAG
|
aktualizacja

Donald Tusk o unijnych pieniądzach. "Nie rozumiem tego uporu"

647
Podziel się:

Zróbcie jeden prosty gest, do którego się już zobowiązaliście. Europa wie, że Polska potrzebuje pieniędzy, jest gotowa dać je w każdej chwili — powiedział w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" Donald Tusk, pytany o wypłatę Polsce unijnych pieniędzy.

Donald Tusk o unijnych pieniądzach. "Nie rozumiem tego uporu"
Donald Tusk, szef PO (East News, Francois Mori)

Z ust przedstawicieli rządu można było w tym tygodniu usłyszeć, że już w tym miesiącu może zostać zakończony spór z Unią Europejską, co umożliwiłoby wypłatę Polsce środków z Krajowego Planu Odbudowy.

Zobacz także: KPO dla Polski. Pieniądze z Unii zamrożone. Minister Ozdoba: Szantaż. Ostrzegaliśmy przed tym

Dziennikarze "Gazety Wyborczej" w rozmowie z szefem PO Donaldem Tuskiem zwrócili uwagę, że dziś spór o wypłatę pieniędzy z Unii sprowadza się do likwidacji przez PiS Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

Jak zauważył Tusk, nikt nie wymaga od PiS "jakiegoś upokorzenia". - Zróbcie jeden prosty gest, do którego się już zobowiązaliście. Europa wie, że Polska potrzebuje pieniędzy, jest gotowa dać je w każdej chwili. Sami jej to obiecaliście, naprawdę nie rozumiem tego uporu. Straciliśmy szanse na wielomiliardowe zaliczki. Tego się nie da naprawić. A wystarczyło, że PiS zlikwidowałby Izbę Dyscyplinarną. Wtedy mielibyśmy także otwartą drogę do dużych funduszy na pomoc dla uchodźców — podkreślił.

Pytany, czy jest pewien, że fundusze "nie staną się funduszem wyborczym PiS", były szef Rady Europejskiej powiedział:

Nie mam żadnych iluzji, że nagle diabły się przeistoczą w anioły i będziemy mieli do czynienia z uczciwą, praworządną władzą. Ale możemy wpłynąć na to, żeby ograniczać nadużycia i polityczne wykorzystywanie tych środków. Unia Europejska i my, opinia publiczna w Polsce, mamy pewne instrumenty, żeby to robić.

Krajowy Plan Odbudowy

Wszystkie kraje członkowskie musiały przygotować swoje Krajowy Plan Odbudowy, aby otrzymać środki z unijnego Funduszu Odbudowy. Polska przedstawiła swój plan KE, jednak jak dotąd nie został on zaakceptowany. Polska wnioskuje o 23,9 mld euro dostępnych w ramach grantów oraz o 11,5 mld euro z części pożyczkowej.

Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen postawiła pod koniec października ub.r. warunek, by w KPO znalazło się zobowiązanie polskiego rządu do likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN. - Chcemy umieścić w tym planie wyraźne zobowiązanie dotyczące likwidacji Izby Dyscyplinarnej, zakończenia lub reformy reżimu dyscyplinarnego i rozpoczęcia procesu przywracania sędziów — mówiła von der Leyen.

W Sejmie jest obecnie kilka projektów odnoszących się do Sądu Najwyższego, regulujących m.in. kwestię Izby Dyscyplinarnej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(647)
miki
9 miesięcy temu
Tusk dobrze rozumie ze Duda wie ze to miała byc kolejna pułapka na rozwalenie praworządnosci w moim pięknym kraju,Smutno w PO i UE
jaśku
rok temu
Proponuję, aby zażądać od Polski "Hołdu Polskiego " w stylu "Hołdu Pruskiego", dorzucić do tego zgodę Polski na przekształcenie się w niemiecki Land i będzie po wszelkich problemach z tzw. unijną praworządnością, wolnością seksualną etc.
Zenon
2 lata temu
Dlaczego PiS tak nienawidzi Polski i Polaków? Czemu naśladuje Rosję?
Ooooo
2 lata temu
PiS w dalszym ciągu kupuje od Putina surowce energetyczne i zasłania się prawem unijnym KARY
dsd
2 lata temu
Podsłuchy, manipulacje, inwigilacje, pomówienia, oskarżenia, haki, nagonki, ośmieszanie, wykpiwanie, zastraszanie, niedługo przesłuchania… Tak działa elita polityczna i władza! W polityce niby walka na idee i programy ale chodzi głównie o dobranie się do władzy („jak będziemy rządzić, to nas nie wsadzą i nam nic nie zabiorą, bo to my będziemy karać, wsadzać i zabierać”) i publicznej kasy („będzie czym dzielić między siebie”). Często w brudny sposób. W polityce (u władzy) marnotrawstwo, rozrzutność, przywłaszczanie są normą. Diety w sejmie, senacie lub parlamencie europejskim, subwencje dla partii, zmiany stanowisk i odprawy, posady w urzędach i spółkach państwowych, nagrody, odprawy, służbowe wyjazdy, samochody i mieszkania itd. Zmiana rządu nam nie pomoże. Przeczytajcie ksiazke pt. Emerytura nie jest Ci potzerbna zobaczycie jak można zbudować majątek w Polsce i bezpieczeństwo finansowe
...
Następna strona