Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
tfi
10.09.2013 14:10

Aktywa netto TFI wzrosły w sierpniu do 171,9 mld złotych

Od początku 2013 roku aktywa zgromadzone w funduszach inwestycyjnych wzrosły o 25,7 mld zł, czyli o 17,6 proc.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Emily2k/Dreamstime)

Aktywa netto zgromadzone w towarzystwach funduszy inwestycyjnych wzrosły w sierpniu 2013 r. o 1,7 proc. i wyniosły na koniec miesiąca 171,9 mld zł - wynika z raportu Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami oraz Analiz Online.

Od początku 2013 roku aktywa zgromadzone w funduszach inwestycyjnych wzrosły o 25,7 mld zł, czyli o 17,6 proc.

_ Sierpniowy przyrost środków wynika zarówno z dodatniego wyniku zarządzania funduszy, jak i przewagi wpłat nad wypłatami. Według szacunków Analiz Online, bilans sprzedaży wyniósł ok. +1,7 mld zł, na co w dużej mierze złożyły się wpłaty do kilku funduszy dedykowanych prywatnym inwestorom _ - napisano w raporcie.

Największą dynamikę zmian wartości zarządzanych aktywów odnotowały fundusze absolutnej stopy zwrotu i stało się to głównie dzięki subskrypcji na nowy fundusz PKO TFI. Wartość aktywów tego segmentu wzrosła o 12,3 proc., przekraczając na koniec sierpnia 6,5 mld zł.

Wysoką, blisko 8-proc. dynamikę odnotowały również fundusze aktywów niepublicznych oraz fundusze rynku surowców.

Segment funduszy aktywów niepublicznych, dzięki wpłatom prywatnych inwestorów do kilku dedykowanych rozwiązań zgromadził na koniec sierpnia blisko 29 mld zł (wzrost o 7,9 proc.)

Fundusze gotówkowe i pieniężne w sierpniu po raz kolejny odnotowały przyrost aktywów, tym razem sięgający 4,3 proc. W sumie od początku roku środki w nich zgromadzone powiększyły się o ponad 6 mld zł do 19,7 mld zł.

W przypadku funduszy akcyjnych dynamika zmian wyniosła 1,8 proc. (do 27,4 mld zł na koniec miesiąca), a mieszanych 0,8 proc. (do 20,1 mld zł).

_ Przyrost aktywów mógł być jeszcze wyższy, gdyby nie słaba koniunktura na zagranicznych giełdach, która negatywnie wpłynęła na wynik zarządzania funduszy na nich operujących _ - napisano w raporcie.

Aktywa funduszy akcji polskich zwiększyły się o 0,7 mld zł, czyli o 3,3 proc., natomiast aktywa funduszy akcji zagranicznych zmniejszyły się o ponad 0,2 mld zł, czyli o 4,9 proc. Sierpień skończył się zmniejszeniem aktywów zgromadzonych w funduszach dłużnych (o 2,1 proc.) oraz funduszach ochrony kapitału (o 15,8 proc.).

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: tfi, fundusze, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz