Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Podatek od zysku z funduszy terminowych na zasadach ogólnych - MF

0
Podziel się:

Zysk osób prawnych z umorzenia jednostek uczestnictwa w likwidowanym funduszu inwestycyjnym jest opodatkowany podstawową stawką 28 proc., a nie 15-proc. ryczałtem

- wynika z pisma resortu finansów do izb skarbowych.

Według ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT), dochody firm są opodatkowane w 2001 roku stawką 28 proc. Wyjątkiem od tej zasady są dochody z udziału w zyskach innych osób prawnych, obłożone 15-proc. zryczałtowanym podatkiem.

W ostatnich miesiącach kilka towarzystw funduszy inwestycyjnych powołało fundusze terminowe, które z założenia miałyby być likwidowane pod koniec roku. Jako zachęta do inwestowania w te fundusze przedstawiany był argument, że zysk z tych funduszy byłby opodatkowany 15-proc. ryczałtem.

W piśmie do izb skarbowych z końca marca, Ministerstwo Finansów wyjaśnia, że dochody z tytułu umorzenia jednostek uczestnictwa w przypadku likwidacji funduszu inwestycyjnego, są opodatkowane według zasad ogólnych, czyli w 2001 roku stawką 28 proc.

Według MF dochodem z udziału w zyskach osób prawnych jest faktyczny dochód uzyskany w tego udziału, w tym także wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej.

'Przy likwidacji funduszów inwestycyjnych uczestnicy nie będą jednak otrzymywać mienia funduszu, które jest wcześniej zbywane, lecz po zbyciu tego mienia pieniądze z tytułu umorzenia jednostek uczestnictwa lub certyfikatów inwestycyjnych' - podano w piśmie do izb skarbowych.

Z związku z tym, według MF, jeśli uczestnicy funduszu inwestycyjnego przy jego likwidacji, otrzymują pieniądze z tytułu umorzenia jednostek uczestnictwa, to pociąga to za sobą skutki podatkowe, ale na zasadach ogólnych. 28-proc. podatkiem będzie w tej sytuacji obłożony dochód stanowiący nadwyżkę środków otrzymanych po umorzeniu, nad wydatkami poniesionymi na nabycie certyfikatów inwestycyjnych lub jednostek uczestnictwa.

fundusze
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)