Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Większość OFE odrobiła już straty z lat 2007-2009

0
Podziel się:

Dzięki dobrej koniunkturze na rynku akcji i obligacji udało się to 10 spośród 14 funduszy.

Większość OFE odrobiła już straty z lat 2007-2009
(Carme Balcells/Dreamstime.com)

Dzięki utrzymującej się pozytywnej koniunkturze na rynku akcji i obligacji, 10 spośród 14 OFE zdołało odrobić straty z bessy z lat 2007-2009, podały Analizy Online. Oznacza to, że jednostki rozrachunkowe większości funduszy są obecnie na rekordowych poziomach.

_ Rynek niedźwiedzia, zapoczątkowany w lipcu 2007 r., dobiegł końca 18 lutego 2009 r., kiedy to indeks WIG zanotował swoje wieloletnie minimum. Od tego momentu odzyskał już część strat, rosnąc o ponad 112 procent. Wartość indeksu papierów dłużnych IROS, mierzącego stopy zwrotu obligacji skarbowych, wzrosła w tym czasie o blisko 13 procent. Pozytywną koniunkturę udało się wykorzystać zarządzającym OFE– przeciętny fundusz emerytalny od początku hossy zarobił dla swoich klientów 33,3 proc. _ - podano w raporcie.

Większość funduszy emerytalnych zdołała tym samym odrobić straty z okresu bessy, a ich jednostki zdołały wrócić do poziomów z lipca 2007 roku. Średnia stopa zwrotu za cały okres składający się z okresu silnych spadków jak i odrabiania strat, wyniosła dla OFE0,3 procent. Był to jednak nieco słabszy wynik od benchmarku, złożonego w 30 proc. z indeksu WIG i 70 proc. z indeksu IROS (4,24 procent).

Najlepiej w tym czasie poradził sobie fundusz Generali OFE. Od 9 lipca 2007 roku do 19 października br. jego jednostka zyskała na wartości 2,6 procent. Powyżej 2 proc. wzrostu odnotowały jeszcze trzy OFE: Allianz Polska, Amplico oraz AXA.

Na 14 OFE, czterem funduszom nie udało się jeszcze nadrobić strat z kryzysu. Wśród nich znalazły się zarówno fundusze zarządzające niewielkimi aktywami, jak i największe OFE na naszym rynku – Aviva OFE (-1,2 proc.).

Najsłabszy wynik w analizowanym okresie osiągnął OFE Polsat (-5,1 proc.), który charakteryzuje się utrzymywaniem wysokiego udziału akcji w portfelu. Bardzo dobre wyniki osiągane od początku 2009 roku (39,9 proc., o blisko 7 pkt proc. lepsze od średniej), nie wystarczyły jeszcze do odrobienia strat poniesionych w bessie.

Ujemny wynik za cały ponad 3-letni okres prezentują również Pekao OFE (-2,7 proc.) oraz OFE Warta (-1,5 proc.). Wszystkie 4 fundusze poniosły największe straty w okresie bessy.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)