Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

ACEA: Liczba rejestracji nowych aut osobowych wzrosła o 3,9% r/r w lutym

1
Podziel się:

Warszawa, 18.03.2019 (ISBnews) - Liczba nowych samochodów osobowych zarejestrowanych w Polsce wyniosła 43 764 szt. w lutym br., co oznacza wzrost o 3,9% r/r, podało Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów (ACEA).

ACEA: Liczba rejestracji nowych aut osobowych wzrosła o 3,9% r/r w lutym

ACEA podało także, że w całej Unii Europejskiej (z wyłączeniem Malty) popyt na nowe samochody spadł w lutym o 1% r/r do 1,11 mln sztuk.

"Po stagnacji w styczniu powrócił optymizm sprzedażowy, głównie dzięki wzrostowi rejestracji r/r marek premium i elektroaut. Po wprowadzeniu nowelizacji przepisów leasingowych, w 2019 r. spodziewano się spadków sprzedaży najdroższych pojazdów. Jednakże wbrew obawom, wróciliśmy na ścieżkę wzrostu z 2018 r., gdy segment marek premium rósł szybciej niż średnia rynkowa. Czy tak wysoka dynamika jest jedynie tymczasowym efektem presji legislacyjnej, przez którą Polacy przyspieszyli swoje decyzje zakupowe i już w grudniu podpisywali umowy na auta produkowane w 2019 r., okaże się za 2-3 miesiące. Ewentualne zawirowania dotkną jedynie marek premium. Częściowo

przebudziły się również największe rynki w Europie - w lutym Niemcy, Francja i Wielka Brytania zanotowały nieznaczne wzrosty popytu po 5 miesiącach ciągłych spadków. Mniej optymistycznie wygląda sytuacja Hiszpanii i Włoch, które nadal nie mogą wydostać się z

dołka sprzedażowego, notując regres odpowiednio o 8,8% r/r i 2,4% r/r"- powiedział prezes Exact Systems Paweł Gos, cytowany w komunikacie tej spółki.

Wynik ubiegłego miesiąca to najwyższy lutowy wynik w ciągu ostatnich 10 lat. Liczba samochodów marek premium wyniosła 5,8 tys. szt., co oznacza wzrost o 18,2% r/r oraz o 12,2% w porównaniu do stycznia. Kołem zamachowym rynku wciąż pozostają firmy, które stanowią aż 64,1% kupujących. Tylko 35,9% nabywców to klienci indywidualni, podano także.

Od początku roku, w ciągu dwóch miesięcy zarejestrowano w Polsce 89 961 nowych samochodów osobowych, czyli o 1,7% więcej rok do roku, wynika z danych ACEA.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
Przedsiębiorc...
4 lata temu
W grudniu firmy uciekały przed dobrodziejstwem rządu w postaci zmian w przepisach podatkowych dotyczących leasingu, które od 1 stycznia są dużo gorsze i niekorzystne. Dlatego w końcówce roku, żeby załapać się na stare przepisy, nawet jeśli firmy wcześniej nie planowały zakupu samochodów, masowo zawierały umowy leasingu. Teraz zaczynają odbierać auta i proces ten potrwa do maja. A skoro firmy kupują ponad 70% nowych pojazdów, to o wzroście przez następne 2-3, a może nawet 4 lata można pomarzyć, bo środków transportu nie zmienia się przecież co chwilę. Ale rządowi to lata, bo najważniejsze dla "dobrej zmiany" było to, że napuszczając firmy na masowe zakupy w końcówce roku, napędził sobie kasy na nowe rozdawnictwo w roku wyborczym.