Notowania

Afera GetBack. KNF rozszerzyła postępowanie wobec Altus TFI

Kontrola KNF w jednym z największych niezależnych towarzystw funduszy inwestycyjnych w Polsce została rozszerzona. Urzędnicy podejrzewają poważne naruszenia przepisów. Sprawa ma związek z aferą GetBack.

Podziel się
Dodaj komentarz
(WP.PL)
KNF rozszerzyła przedmiot postępowania administracyjnego wobec Altus TFI. (Fot: Jacek Bereźnicki)

Komisja Nadzoru Finansowego podejrzewa naruszenia przepisów w związku z zarządzaniem blisko dziesięcioma różnymi funduszami inwestycyjnymi zamkniętymi Altus TFI. Zarządzanie nimi zlecono spółce GetBack.

Przypomnijmy, że GetBack jest bohaterem ubiegłorocznej afery, w wyniku której pieniądze straciło blisko 10 tys. posiadaczy obligacji. Ich straty liczone są na ponad 2,5 mld zł.

Urzędnicy wskazują, że zarządzanie funduszami Altusa odbywało się w sposób "nierzetelny i nieprofesjonalny, niezapewniający zachowania należytej staranności i niezgodny z zasadami uczciwego obrotu, a także nieuwzględniający najlepiej pojętego interesu zarządzanych funduszy oraz uczestników tych funduszy".

KNF zarzuca Altus TFI nieprawidłowe wykonywanie bieżącego nadzoru nad podmiotem, któremu spółka powierzyła zarządzanie portfelami inwestycyjnymi, czyli właśnie firmie GetBack.

Jednym z zarzutów jest także nie przestrzeganie statutu w zakresie wyceny aktywów wielu funduszy firmowanych marką Altus TFI.

UOKiK wziął się za Getback. Nieprawidłowości przy windykacji i sprzedaży obligacji

Altus TFI jest na celowniku KNF już od dawna. W czerwcu informowaliśmy, że urzędnicy nałożyli na spółkę w sumie dwie kary. Każda w wysokości 600 tys. zł. Sprawa dotyczyła wtedy nieprawidłowej zdaniem KNF wyceny jednej ze spółek na giełdzie NewConnect.

Altus TFI jest jednym z większych niezależnych (tzn. niepowiązanych bezpośrednio z żadną instytucją finansową) towarzystw funduszy inwestycyjnych w Polsce. Od lipca 2014 roku jest spółką notowaną na rynku głównym warszawskiej giełdy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: finanse, bankowość, giełda, wiadomości, giełda na żywo, altus tfi, getback, knf, śledztwo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-09-2019

norwegian wind 666Schizofrenii, ani depresji nieoplaca sie symulowac, bo PiS renty niskie daje z ZUS! Karly w wojsku polskim! Studenci powinni odbywac przymusowa sluzbe … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (1)