Notowania

Fundusze Altusa pod lupą KNF. Chodzi o akcje Centrum Finansowego

Dwanaście różnych funduszy zarządzanych przez Altus TFI będzie sprawdzonych pod kątem naruszenia zasad rachunkowości. Kontrolę wszczęła KNF, która wcześniej badała nieprawidłowości związane z aferą GetBack.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Nowoczesna/TT)
Komisja Nadzoru Finansowego prześwietli fundusze Altusa.

Altus Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych poinformował o otrzymaniu postanowienia Komisji Nadzoru Finansowego o wszczęciu postępowania administracyjnego w przedmiocie nałożenia kary administracyjnej na spółkę.

Urzędnicy sprawdzą czy doszło do naruszenia przez fundusze inwestycyjne zarządzane przez Altus TFI przepisów dotyczących rachunkowości. Chodzi o rozliczenia związane z wyceną akcji spółki Centrum Finansowe Banku BPS (obecnie Centrum Finansowe). Altus ma ponad 62 proc. akcji tej spółki.

KNF wymienia 12 konkretnych funduszy, które zostaną prześwietlone. Wśród nich są zarówno fundusze otwarte dla szerokiego grona klientów jak i specjalistyczne, dedykowane dla wąskiej grupy zamożniejszych inwestorów.

P.o. szef KNF: Najbliższy plan to wzmocnienie Komisji

Jeśli podejrzenia KNF się sprawdzą, Altus może otrzymać karę finansową, a nawet mogą zostać cofnięte pozwolenia na prowadzenie funduszy.

To nie pierwsze postępowanie KNF w Altusie. Wcześniej nadzór zainteresował się współpracą TFI z GetBackiem w związku z zamkniętymi funduszami sekurytyzacyjnymi. Głośno jest też o spółce EGB Investment, której akcje w połowie 2017 roku Altus sprzedał GetBackowi za 207 mln zł. Według późniejszych opinii, były one warte zaledwie kilkadziesiąt milionów.

W tej sprawie zatrzymano m.in. byłego szefa GetBacku oraz byłego prezesa i wiceprezesa Altusa.

Altus TFI jest jednym z największych w Polsce niezależnych (tzn. niepowiązanych bezpośrednio z żadną instytucją finansową) towarzystw funduszy inwestycyjnych. Jest to też spółka publiczna, notowana na warszawskiej giełdzie. W piątek, po informacjach o działaniach KNF, wycena akcji wyraźnie spada. Przed południem były na minusie ponad 8 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: kontrola, altus tfi, knf, akcje, centrum finansowe, giełda, wiadomości, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
07-12-2018

>>>>oj oj w trawie coś piszczy !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Rozwiń komentarze (1)

Wybrane dla Ciebie