Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Mikołaj Kunica
|

108 mln złotych, czyli największa zrzutka w polskim biznesie

259
Podziel się

Najbogatsi Polacy i znani przedsiębiorcy ręczą własnym majątkiem za aresztowanego byłego prezesa Altus TFI - wynika z informacji money.pl. Dbają o anonimowość i pozostają w cieniu twierdząc, że cała sprawa może mieć podtekst polityczny.

Podczas poniedziałkowej rozprawy powinno się okazać, czy rekordowa kaucja przekona sąd do wypuszczenia Piotra Osieckiego z celi.
Podczas poniedziałkowej rozprawy powinno się okazać, czy rekordowa kaucja przekona sąd do wypuszczenia Piotra Osieckiego z celi. (PAP/Leszek Szymański)
bDYLvJUB

Decyzja o aresztowaniu podejrzanego w aferze dotyczącej przekrętów GetBecku oraz okoliczności zatrzymania Piotra Osieckiego zbulwersowały, jak się okazuje, liczne i majętne grono jego znajomych. Wielu wpływowych ludzi stanęło murem za byłym prezesem funduszu inwestycyjnego Altus.

Nie tylko wydali stanowcze oświadczenie, ale też poszli o krok dalej. 108 mln zł - jeśli na taką kaucję, w zamian za możliwość odpowiadania z wolnej stopy, zgodzi się sąd, będzie to absolutny rekord w dziejach polskiego wymiaru sprawiedliwości. Nawet w przypadkach największych afer gospodarczych, kwoty poręczeń majątkowych były nie o jeden, ale o dwa rzędy wielkości mniejsze. Skąd taka astronomiczna kwota? Jak udało się ją zgromadzić?

Bogaci ręczą własnym majątkiem

Według ustaleń redakcji money.pl, Piotr Osiecki ma wielu przyjaciół, którzy zdecydowali się zaryzykować własnym majątkiem, by przekonać, że oskarżony nie będzie uchylał się od współpracy z wymiarem sprawiedliwości. Gdy 30 sierpnia w związku z aferą GetBecku były prezes Altus TFI został zatrzymany, niemal natychmiast tak zwanego poręczenia niemajątkowego udzieliła mu Polska Rada Bzinesu (PRB). Poręczeń osobistych udzieliło też indywidualnie wielu członków Rady.

bDYLvJUD

PRB to największa, najbardziej elitarna organizacja biznesowa, do której należy wielu najbogatszych Polaków. Zrzesza właścicieli i kluczowych menedżerów największych polskich przedsiębiorstw oraz firm międzynarodowych, reprezentujących większość sektorów gospodarki.

- Według mojej najlepszej wiedzy wśród osób, które złożyły poręczenia majątkowe, są członkowie Polskiej Rady Biznesu - przyznaje w rozmowie z money.pl, pragnący zachować anonimowość, jeden z członków zarządu PRB. - W sumie na kwotę 108 mln złożyło się "około" 10 osób fizycznych oraz 3 firmy - mówiła w piątek obrońca Piotra Osieckiego Katarzyna Szwarc.

Gigantyczna kwota

Skąd tak wysoka kwota poręczenia? - Wobec absurdu, przed którym stoimy, tylko absurdem możemy to zwalczać - komentuje sytuację mecenas Szwarc. 108 mln to w tym kontekście faktycznie potężne pieniądze. Śledząc największe sądowe batalie, jakie rozegrały się w Polsce po 1989 roku, i wysokość kaucji wpłacanych za podejrzanych, znajdziemy poręczenia na miliony złotych, ale daleko im do sumy zebranej przez przyjaciół Piotra Osieckiego.

bDYLvJUJ

Twórca oscylatora finansowego z początku lat 90-atych i prezes spółki Art.-B – Bogusław Bagsik opuścił mury aresztu przy Rakowieckiej dzięki 2 mln złotych, które wpłacił poręczając za niego Klub Kapitału Polskiego.

Na zdjęciu Bogusław Bagsik. fot. STEFAN MASZEWSKI/REPORTER/EAST NEWS

bDYLvJUK

W roku 2008 po czterech latach spędzonych za kratkami na wolność wyszedł lobbysta Marek Dochnal, wpłacając kaucję w wysokości 3 mln zł.

Na zdjęciu Marek Dochnal. fot. PRZEMYSLAW JACH/REPORTER/EAST NEWS

Były prezes PZU - Grzegorz Wieczerzak - w 2001 roku zdołał zebrać i wpłacić na konto sądu 2,5 mln kaucji, odzyskując wolność po 3 latach spędzonych w areszcie.

bDYLvJUL

Na zdjęciu Grzegorz Wieczerzak. fot. SEBASTIAN WOLNY/East News

3 mln euro musiał zapłacić reżyser Roman Polański, by szwajcarską celę zamienić na areszt domowy.

bDYLvJUM

Na zdjęciu Roman Polański. fot. Jan GRACZYNSKI/East News

Roman Kluska, twórca Optimusa, potęgi lat 90., zatrzymany pod zarzutem wyłudzenia podatku VAT, nie trafił do aresztu wpłacając 8 mln zł poręczenia majątkowego. Na sprawiedliwość czekał do 2003 roku. Wówczas w listopadzie NSA uchylił wszystkie bezprawne, jak się okazało, decyzje skarbowe wymierzone w biznesmena z Nowego Sącza.

Na zdjęciu Roman Kluska. fot. Mateusz Jagielski/East News

Polskim rekordzistą w tej kategorii jest podejrzewany również o wyłudzanie VAT-u, pomorski przedsiębiorca Stanisław P. W 1999 roku możliwość odpowiadania z wolnej stopy uzyskał dzięki kwocie 16,5 mln złotych.

Zaproponowana przez obrońców Piotra Osieckiego kwota może okazać się ewenementem również na międzynarodową skalę. Czarny bohater największej afery finansowej na świecie Bernard Madoff, który zdaniem prokuratury sprzeniewierzył 50 miliardów dolarów, też miał dużo niższą kaucję. Opuścił areszt śledczy dzięki kwocie 10 milionów dolarów, a więc blisko trzykrotnie niższej od poręczenia, jakie udało się zebrać znajomym byłego prezesa funduszu Altus.

Na zdjęciu Bernard Madoff. fot. AFP/EAST NEWS

Prokuratura widzi szkodę

Piotr Osiecki wraz z kilkoma innymi osobami został zatrzymany 30 sierpnia tego roku. Prokuratura podejrzewa, że kierowany przez niego fundusz robił lewe interesy z zajmującą się handlem wierzytelnościami spółką GetBack. Przekręt miał polegać na sprzedaży GetBackowi należących wówczas do Altusa akcji innej firmy - EGB Investments. Dzięki tej transakcji, do funduszu Osieckiego wpłynęło ponad 200 mln złotych, podczas gdy chwilę później sam GetBack wycenił zakupione aktywo na niespełna 30 milionów. Na tej podstawie prokurator zarzuca osobom, które brały udział w tej transakcji, wyrządzenie szkody w GetBacku w wysokości co najmniej 160 mln złotych.

Sąd zdecydował o zatrzymaniu byłych członków zarządu Altus TFI, bo - jak twierdzi - zagrożenie wysoką karą mogłoby skłonić podejrzanych do ucieczki z kraju. Trzymiesięczny areszt dobiega końca w najbliższy czwartek. Podczas poniedziałkowej rozprawy powinno się okazać, czy rekordowa kaucja przekona sąd do wypuszczenia Piotra Osieckiego z celi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

bDYLvJVe
KOMENTARZE
(259)
Fakt
2 lata temu
Swój swojego popiera ...
TWARDZIEL MOR...
2 lata temu
SUPER NOWOCZESNA MAFIA PO POLSKU
prokurtof
2 lata temu
leszek czarny dał kasę,reszta przyjaciół to słupy...
bDYLvJVf
Darek
2 lata temu
Zrobić porządek z nimi i z ich firmami tak jak z Jukosem i Chodorkowskim
wiedza
2 lata temu
Teraz wiecie dlaczego PIS jest niewygodny
...
Następna strona