Notowania

GetBack chciał od Altusa 120 mln zł. "Zapomnimy o podejrzanej transakcji"

Afera KNF przykryła ostatnio aferę GetBack, ale ciągle w tej sprawie wychodzą na światło dzienne nowe okoliczności. Okazuje się, że po pierwszych zatrzymaniach prokuratorskich windykator złożył specjalną ofertę firmie, z którą zawarł kontrowersyjną transakcję.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Arkadiusz Ziołek/East News)
Dziennikarze odkrywają kolejne fakty w sprawie afery GetBack.

"120 mln zł na początek i arbitraż, a zapomnimy o podejrzanej transakcji i jeszcze pomożemy w prokuraturze". GetBack taką propozycję miał złożyć Altus TFI, a więc spółce, od której odkupił wcześniej udziały w EGB Investment - wynika z dokumentów, do których dotarł Dziennik Gazeta Prawna.

Przypomnijmy, że w połowie 2017 roku GetBack zapłacił 207,6 mln zł za prawie 100 proc. akcji spółki EGB Investment. Sprzedającym był Altus TFI - jedno z największych w Polsce niezależnych towarzystw funduszy inwestycyjnych.

Później okazało się, że do przejęcia doszło za cenę siedmiokrotnie przekraczającą wartość aktywów netto EGB. Do tego wartość firmy została ujęta w sprawozdaniu finansowym w nieuzasadnionej wysokości. Według ustaleń KNF, transakcja ta "nie przyniesie to spółce przyszłych korzyści ekonomicznych".

UOKiK wziął się za Getback. Nieprawidłowości przy windykacji i sprzedaży obligacji

W tej sprawie zatrzymano m.in. byłego szefa GetBacku oraz prezesa i wiceprezesa Altusa. Kilka dni po tych wydarzeniach (na początku września) windykator miał wysłać do Altusa pismo, w którym - jak podaje DGP - "pojawiła się kwota 120 mln zł, które fundusze Altusa miałyby zwrócić GetBackowi w związku z tym, że ten w przeszłości przepłacił".

Rozliczenie miało zostać przeprowadzone poprzez pożyczkę i wystąpienie do międzynarodowego arbitrażu, który rozstrzygnąłby sprawę. Do tego czasu windykator miałby pieniądze na spłatę zobowiązań wobec osób, które kupiły obligacje GetBack.

Sprawa przejęcia ciągle jest przedmiotem śledztwa prokuratury. Zarzuty dotyczą wyrządzenia szkody majątkowej w wielkich rozmiarach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: afera, getback, altus tfi, egb investment, giełda, wiadomości, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
21-11-2018

GetBackCzy państwo potrafi stanąć na wysokości zadania i wziąć konsekwencje za zaniechania po stronie nadzoru KNF, dziurawe przepisy i bezpodstawne … Czytaj całość

21-11-2018

kkkszef KNF 40, oni chcą 120, no to czemu się dziwić, przykład idzie z góry, ciekawe jakie jeszcze kwiatki wypłyną

21-11-2018

jak zwykleCiągle słyszę o dymisjach, przesunięciach, degradacjach - a kiedy wreszcie usłyszę że jeden oszust z drugim trafił do więzienia? Dalej złodzieje w … Czytaj całość

Rozwiń komentarze ()