Notowania

wiadomości
25.06.2019 19:09

KNF ukarał Altus TFI. Towarzystwo musi zapłacić 1,2 mln zł

Komisja Nadzoru Finansowego nałożyła na Altus TFI w sumie dwie kary. Każda w wysokości 600 tys. zł. Sprawa dotyczy, nieprawidłowej zdaniem KNF, wyceny jednej ze spółek na NewConnect.

Podziel się
Dodaj komentarz
(WP.PL)
(Fot: Jacek Bereźnicki)

Do nieprawidłowości miało dojść między grudniem 2017 r. a wrześniem ubiegłego roku. Zgodnie z komunikatem KNF to wtedy Altus TFI "sporządziło wewnętrzną wycenę akcji jednej ze spółek notowanych na NewConnect, w której określiło cenę jednej akcji na poziomie 1,84 zł".

Jednak już za chwilę inne fundusze inwestycyjne zarządzane przez Altus TFI SA kupiły pokaźny pakiet akcji tej spółki, ale już za 1,33 zł za jedną akcję.

Ekspert: Dzięki PPK emerytura wyższa nawet o jedną trzecią

Tego samego dnia akcje tej spółki należące już do funduszy zarządzanych przez Altusa wyceniono "według kursu zamknięcia akcji na NewConnect, tj. po kursie 5,90 zł za jedną akcję" - czytamy w komunikacie KNF.

Dlatego w ocenie Komisji wycena była dokonywana nieprawidłowo, gdyż nie uwzględniała znacząco niskiego wolumenu obrotu akcjami spółki na NewConnect. To z kolei przecież oznacza brak popytu na te akcje.

W uzasadnieniu KNF uznała również, że wycena Altusa "nie odzwierciedlała wartości godziwej akcji spółki. Punktem odniesienia dla ustalenia wartości godziwej akcji spółki, w szczególności w IV kwartale 2017 r., powinna być cena, po jakiej fundusze nabyły akcje, tj. 1,33 zł za jedną akcję".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: wiadomości, gospodarka, knf
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
25-06-2019

K.kiedy Tusk zapłaci za wycenę akcji KGHM 103 zł, jak potem po 180 zł były, co spowodowało olbrzymie straty dla budżetu?

25-06-2019

tymWIDZĘ że KNF zaczął pracować, tylko kto odda ludziom ich pieniądze z wcześniejszych przekrętów

Rozwiń komentarze (2)