Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Aktywa OFE spadły o 0,4% m/m do 161,7 mld zł na koniec marca

0
Podziel się

Wartość aktywów otwartych funduszy emerytalnych (OFE) spadła o 0,4% m/m do 161,7 mld zł na koniec marca, podały Analizy Online.

Aktywa OFE spadły o 0,4% m/m do 161,7 mld zł na koniec marca
bDYPjeRN

"Nieco słabsze wyniki osiągnięte w marcu uszczupliły stan aktywów zgromadzonych w funduszach emerytalnych o około -0,5 mld zł. Do tego dochodzi ujemny bilans przepływów pomiędzy ZUS a OFE - w ramach tzw. 'suwaka' OFE przelały na konta ZUS 601 mln zł, jednocześnie otrzymując w ramach składek jedynie 275 mln zł. W efekcie wartość zgromadzonych w OFE środków zmniejszyła się o -0,4% do 161,7 mld zł na koniec miesiąca" - czytamy w komunikacie.

Analizy Online oceniły I kw. pozytywnie.

"Za nami udany I kwartał 2019 roku. Wszystkie OFE zakończyły go z dodatnim wynikiem, który wyniósł średnio +3,5% To głównie zasługa bardzo udanego stycznia (+3,4%) i dobrego lutego (+0,4%), marzec był już nieco słabszy. Główny indeks warszawskiej giełdy WIG stracił w marcu -0,4%, a ciążyły mu głównie duże spółki z indeksu WIG20 (-0,9%). Znacznie lepiej wypadły natomiast spółki o mniejszej kapitalizacji z indeksu sWIG80 (+2,3%) oraz mWIG40 (+0,4%)" - czytamy dalej.

bDYPjeRP

Wraz z ujemnymi wynikami głównych indeksów warszawskiej giełdy, większość OFE (które średnio 85% mają ulokowane w akcjach) zakończyła marzec z ujemnym wynikiem. Wyniósł on średnio -0,3%. Najlepiej poradził sobie OFE Pocztylion, który jako jedyny zakończył miesiąc na symbolicznym plusie. Licząc od początku roku, najwyższy wynik wypracował natomiast PKO BP Bankowy OFE (+4,9%), a średnia stopa zwrotu wszystkich OFE wyniosła w tym czasie +3,5%. Dzięki udanemu kwartałowi poprawiły się także wyniki w dłuższych horyzontach. Średni 12-miesięczny wynik wzrósł do +0,4%, a 3-letni wynosi obecnie +19,4%, podano także.

W marcowym rankingu funduszy emerytalnych na prowadzenie wysunęło się Nationale-Nederlanden OFE, które otrzymało najwyższą ocenę 5a w horyzoncie rocznym. To zasługa poprawy wyników na tle konkurentów oraz istotnego zmniejszenia ryzyka (mierzonego Tracking Error). Na drugim miejscu utrzymało się Aegon OFE, które w horyzoncie 3-letnim wygląda jednak słabiej od poprzednika (ocena 1a). Podium zamyka MetLife OFE, które od miesięcy utrzymuje najwyższą ocenę 5a w zestawieniu długoterminowym, ale w 12- miesięcznym notował wcześniej osłabienie, podały także Analizy Online.

bDYPjeSq
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)