Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

Alior Bank przez wyrok TSUE odejmie od zysku 83 mln zł. Na giełdzie panika

64
Podziel się:

Tąpnięcie na akcjach Alior Banku. Inwestorzy wręcz panicznie wyprzedają akcje banku, który poinformował, że po wyroku TSUE jego zyski będą znacząco niższe.

Zysk Alior Banku po wyroku TSUE będzie mniejszy.
Zysk Alior Banku po wyroku TSUE będzie mniejszy.

Fatalnie rozpoczęła się piątkowa sesja na giełdzie dla Alior Banku. Zaraz po starcie handlu akcje banku poleciały mocno w dół. W ciągu chwili straciły na wartości blisko 20 proc.

Jeszcze w czwartek na koniec dnia jedna akcja Alior Banku była wyceniana na nieco ponad 36 zł. Teraz to już niecałe 31 zł. Przekładając to na wartość całego banku wychodzi strata rzędu miliarda złotych. Kapitalizacja wynosi teraz około 4 mld zł.

Rzadko zdarza się tak gwałtowna reakcja inwestorów. Szczególnie w przypadku największy spółek z warszawskiej giełdy. A Alior Bank należy do prestiżowego indeksu WIG20. W efekcie indeks jest pod kreską około 1 proc., co oznacza, że w piątek przed południem jesteśmy jedną z najgorszych giełd w Europie.

Zobacz także: "Money. To się liczy". Gościem: Marcin Karny - Menedżer ds. Rozwoju Produktów w Alior Banku

Skąd taka paniczna reakcja inwestorów? Alior Bank ogłosił, że zastosuje się do zasad wynikających z orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). Chodzi o prawa konsumenta do obniżki całkowitego kosztu kredytu w przypadku wcześniejszej jego spłaty. Nie mylić z głośnym wyrokiem TSUE z początku października w sprawie kredytów frankowych.

Wyrok o którym tu mowa jest z 11 września 2019 i Alior Bank postanowił, że od tego momentu zastosuje obniżkę kosztu kredytu klientom, którzy wcześniej spłacili kredyt niż zakładała to umowa kredytowa. To oznacza dla banku duże koszty. Z tytułu odsetek mowa o 102 mln zł.

Zarząd Alior Banku poinformował, że w związku z tym zysk netto za trzeci kwartał będzie znacząco niższy. Mowa o 83 mln zł. Ile ostatecznie wyniesie po pomniejszeniu dowiemy się dopiero 5 listopada. To data publikacji raportu kwartalnego Alior Banku.

Jak duża to obniżka zysku w porównaniu do wyników osiąganych dotychczas? W drugim kwartale bank zarobił na czysto niecałe 36 mln zł. Z kolei pierwszy kwartał był na plusie nieco ponad 103 mln zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(64)
Wk
5 lata temu
Sponsorem artykułu jest mBank czy Deutsche bank?
Wk
5 lata temu
Gdtbynie Alior Bank to byśmy nie mieli polskich bankòw tylko niemieckie, (mBank, Reifeisen, Deutsche polbank,)
Dawny Towarzy...
5 lata temu
Polonizacja banków w/ Ekonomisty Kaczyńskiego i Morawieckiego sprzedać tanio kupic drogo i jeszcze banki z długami frankowymi i lipną księgowością jak Allior Bank .Nic tylko tym Ekonomistą gratulować .Jeszcze mają apetyt na kolejnego bankruta mBank alechyba chcą ratować swojego kolegę z dawnego PZPR tow.Cezarego Stypułkowskiego pseudonim TW Michał.
FRANCO Z PKO ...
5 lata temu
A co z lichwiarzem PKO BP ?
Piada
5 lata temu
Czyli stwierdzili, że dział prawny nie wyprostuje sprawy na korzyść banku i lepiej dla wizerunku utrzymać klientów
...
Następna strona