Notowania

Alior Bank przez wyrok TSUE odejmie od zysku 83 mln zł. Na giełdzie panika

Tąpnięcie na akcjach Alior Banku. Inwestorzy wręcz panicznie wyprzedają akcje banku, który poinformował, że po wyroku TSUE jego zyski będą znacząco niższe.

Podziel się
Dodaj komentarz
Zysk Alior Banku po wyroku TSUE będzie mniejszy.

Fatalnie rozpoczęła się piątkowa sesja na giełdzie dla Alior Banku. Zaraz po starcie handlu akcje banku poleciały mocno w dół. W ciągu chwili straciły na wartości blisko 20 proc.

Jeszcze w czwartek na koniec dnia jedna akcja Alior Banku była wyceniana na nieco ponad 36 zł. Teraz to już niecałe 31 zł. Przekładając to na wartość całego banku wychodzi strata rzędu miliarda złotych. Kapitalizacja wynosi teraz około 4 mld zł.

Rzadko zdarza się tak gwałtowna reakcja inwestorów. Szczególnie w przypadku największy spółek z warszawskiej giełdy. A Alior Bank należy do prestiżowego indeksu WIG20. W efekcie indeks jest pod kreską około 1 proc., co oznacza, że w piątek przed południem jesteśmy jedną z najgorszych giełd w Europie.

"Money. To się liczy". Gościem: Marcin Karny - Menedżer ds. Rozwoju Produktów w Alior Banku

Skąd taka paniczna reakcja inwestorów? Alior Bank ogłosił, że zastosuje się do zasad wynikających z orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). Chodzi o prawa konsumenta do obniżki całkowitego kosztu kredytu w przypadku wcześniejszej jego spłaty. Nie mylić z głośnym wyrokiem TSUE z początku października w sprawie kredytów frankowych.

Wyrok o którym tu mowa jest z 11 września 2019 i Alior Bank postanowił, że od tego momentu zastosuje obniżkę kosztu kredytu klientom, którzy wcześniej spłacili kredyt niż zakładała to umowa kredytowa. To oznacza dla banku duże koszty. Z tytułu odsetek mowa o 102 mln zł.

Zarząd Alior Banku poinformował, że w związku z tym zysk netto za trzeci kwartał będzie znacząco niższy. Mowa o 83 mln zł. Ile ostatecznie wyniesie po pomniejszeniu dowiemy się dopiero 5 listopada. To data publikacji raportu kwartalnego Alior Banku.

Jak duża to obniżka zysku w porównaniu do wyników osiąganych dotychczas? W drugim kwartale bank zarobił na czysto niecałe 36 mln zł. Z kolei pierwszy kwartał był na plusie nieco ponad 103 mln zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: bankowość, giełda, wiadomości, giełda na żywo, alr, alior bank, wyrok tsue, akcje
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
25-10-2019

Asiahe,he... ale się dali ciułacze nabrać... po 1 listopada akcje będą po 39zł - założymy się?

25-10-2019

Mój tyśChyba kupię 100 akcji, za dwa miesiące przytulę co najmniej 500+

25-10-2019

BankierTo znany pisowski bank!! Niech upada!! Jak najszybciej razem z nieudacznikami z pisu!!

Rozwiń komentarze (64)