Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

Alior Bank zaskakuje rezerwą na "małe TSUE". Jeśli będzie zysk to niewielki

6
Podziel się:

Wyrok TSUE jest kosztowny dla banków. Niespodziewanie większą rezerwę z tego tytułu musiał zawiązać Alior. Eksperci oceniają, że przez to może być trudno o zysk.

Alior Bank rezerwuje pieniądze na małe TSUE.
Alior Bank rezerwuje pieniądze na małe TSUE. (East News, Wojtek Laski / East News)
bFgdgUMR

Z wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) z września 2019 roku (nazywany "małym TSUE") wynika, że przy spłacie kredytu lub pożyczki przed terminem określonym w umowie bank musi klientom oddać proporcjonalnie wszystkie koszty, które ponieśli w związku np. z prowizjami, opłatami i ubezpieczeniami.

To spora zmiana, a z nią wiąże się konieczność dokonania rozliczeń banków z klientami. W związku z tym od pewnego czasu kolejne instytucje zabezpieczają większe kwoty pieniędzy na ewentualne wypłaty. Takie rezerwy dokonał już wcześniej m.in. Alior Bank. Niespodziewanie okazało się, że potrzeba więcej pieniędzy.

"Zarząd Alior Banku informuje, o podjęciu w dniu 21 lutego 2020 r. decyzji o utworzeniu dodatkowej rezerwy na zwroty dotyczące przedterminowych spłat kredytów detalicznych dokonanych przed 11 września 2019 r. w wysokości 186 mln zł, która w całości powiększy pozostałe koszty operacyjne w IV kwartale 2019 r." - czytamy w komunikacie banku.

bFgdgUMT
Zobacz także: Andrzej Duda o wyroku TSUE: to orzeczenie jest znamienne

Co to oznacza? To negatywna wiadomość dla banku - wskazują analitycy Domu Maklerskiego BDM. Nie kryją zdziwienia takim działaniem.

"W naszych prognozach nie zakładaliśmy dodatkowych rezerw z tego tytułu. Przypominamy, że łączny odpis na małe TSUE w trzecim kwartale 2019 wyniósł 102 mln zł, z czego 57 mln dotyczyło potencjalnych roszczeń sprzed wyroku TSUE" - komentują.

bFgdgUMZ

Sugerują, że mocno obciąży to wyniki finansowe banku w czwartym kwartale 2019. Z solidnego zysku może nic nie zostać.

"Oczekiwaliśmy, że zysk netto Alior Banku w czwartym kwartale 2019 wyniesie 154 mln zł. Biorąc pod uwagę dodatkową rezerwę, która prawdopodobnie stanowi koszt uzyskania przychodu, wynik netto banku powinien być zbliżony do zera" - szacują eksperci.

Nie są to dobre wiadomości z punktu widzenia inwestorów giełdowych. Akcje Alior Banku w poniedziałek są wyceniane 3,5 proc. niżej niż pod koniec ubiegłego tygodnia. To duża strata. Trzeba jednak dodać, że nastroje na całej giełdzie psują także doniesienia w sprawie koronawirusa.. Trudno więc określić jednoznacznie jak mocno ciążą kursowi same rezerwy.

bFgdgUNa

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bFgdgUNu
alior bank
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(6)
+-
2 lata temu
Żeby tak jeszcze banki same chciały realizować wyroki.
Waldemar
2 lata temu
U mnie zadziałało, zwrócili kasę po ok. 45dniach
Jarek
2 lata temu
Nie wyrok jest kosztowny tylko banki są kosztowne dla klientów
bFgdgUNv
Ja świadomy a...
2 lata temu
Ooooo,jak przykro, nie będzie wielotysięcznych nagród dla pracowników wyższego szczebla i całej lichfy międzynarodowej?Znając życie nałożą nowe lub podwyższą obecne opłaty za konta i wszystko się znbilansuje.Bank przeważnie wygrywa ,
Helka
2 lata temu
I bardzo dobrze!!! Dosyć strzyżenia klientów