Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
alior bank
24.02.2020 11:04

Alior Bank zaskakuje rezerwą na "małe TSUE". Jeśli będzie zysk to niewielki

Wyrok TSUE jest kosztowny dla banków. Niespodziewanie większą rezerwę z tego tytułu musiał zawiązać Alior. Eksperci oceniają, że przez to może być trudno o zysk.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Alior Bank rezerwuje pieniądze na małe TSUE. (Fot: Wojtek Laski / East News)

Z wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) z września 2019 roku (nazywany "małym TSUE") wynika, że przy spłacie kredytu lub pożyczki przed terminem określonym w umowie bank musi klientom oddać proporcjonalnie wszystkie koszty, które ponieśli w związku np. z prowizjami, opłatami i ubezpieczeniami.

To spora zmiana, a z nią wiąże się konieczność dokonania rozliczeń banków z klientami. W związku z tym od pewnego czasu kolejne instytucje zabezpieczają większe kwoty pieniędzy na ewentualne wypłaty. Takie rezerwy dokonał już wcześniej m.in. Alior Bank. Niespodziewanie okazało się, że potrzeba więcej pieniędzy.

"Zarząd Alior Banku informuje, o podjęciu w dniu 21 lutego 2020 r. decyzji o utworzeniu dodatkowej rezerwy na zwroty dotyczące przedterminowych spłat kredytów detalicznych dokonanych przed 11 września 2019 r. w wysokości 186 mln zł, która w całości powiększy pozostałe koszty operacyjne w IV kwartale 2019 r." - czytamy w komunikacie banku.

Andrzej Duda o wyroku TSUE: to orzeczenie jest znamienne

Co to oznacza? To negatywna wiadomość dla banku - wskazują analitycy Domu Maklerskiego BDM. Nie kryją zdziwienia takim działaniem.

"W naszych prognozach nie zakładaliśmy dodatkowych rezerw z tego tytułu. Przypominamy, że łączny odpis na małe TSUE w trzecim kwartale 2019 wyniósł 102 mln zł, z czego 57 mln dotyczyło potencjalnych roszczeń sprzed wyroku TSUE" - komentują.

Sugerują, że mocno obciąży to wyniki finansowe banku w czwartym kwartale 2019. Z solidnego zysku może nic nie zostać.

"Oczekiwaliśmy, że zysk netto Alior Banku w czwartym kwartale 2019 wyniesie 154 mln zł. Biorąc pod uwagę dodatkową rezerwę, która prawdopodobnie stanowi koszt uzyskania przychodu, wynik netto banku powinien być zbliżony do zera" - szacują eksperci.

Nie są to dobre wiadomości z punktu widzenia inwestorów giełdowych. Akcje Alior Banku w poniedziałek są wyceniane 3,5 proc. niżej niż pod koniec ubiegłego tygodnia. To duża strata. Trzeba jednak dodać, że nastroje na całej giełdzie psują także doniesienia w sprawie koronawirusa.. Trudno więc określić jednoznacznie jak mocno ciążą kursowi same rezerwy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: alior bank, rezerwy, tsue, wyniki, bdm, wiadomości, giełda
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
24-02-2020

Ja świadomy a wy?Ooooo,jak przykro, nie będzie wielotysięcznych nagród dla pracowników wyższego szczebla i całej lichfy międzynarodowej?Znając życie nałożą nowe lub … Czytaj całość

24-02-2020

nick"Wyższa kultura bankowości" ha ha ha Naciągacze i oszuści

24-02-2020

HelkaI bardzo dobrze!!! Dosyć strzyżenia klientów

Rozwiń komentarze (6)