Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Amica wstrzymuje produkcję, ale twierdzi, że przetrwa kryzys. "Drugi kwartał będzie bardzo ciężki"

87
Podziel się:

Amica ocenia, że na kryzys czuje się przygotowana dużo lepiej niż w 2008 roku. I choć czasowo wstrzymała produkcję, to podkreśla, że pierwsze miesiące tego roku były dla spółki bardzo dobre i kończyły się nadwyżką.

Amica od środy na dwa tygodnie wstrzymała produkcję w swoich zakładach
Amica od środy na dwa tygodnie wstrzymała produkcję w swoich zakładach (East News, Adam Jastrzebowski/REPORTER)

Amica o zawieszeniu produkcji przez pierwsze dwa tygodnie kwietnia poinformowała w zeszłym tygodniu. Pisaliśmy o tym w money.pl.

Teraz władze producenta AGD zabrały w tej sprawie głos podczas konferencji.

- Wcześniejsza decyzja o przesunięciu rozwoju mocy produkcyjnych na 2020 r. pomoże nam w tym roku, bo najważniejszą sprawą w następnych tygodniach, a nawet miesiącach, będzie płynność - mówił w poniedziałek prezes Jacek Rutkowski.

Zobacz także: Obejrzyj: Był nauczycielem, dzięki jednej rozmowie został miliarderem

- To inna sytuacja niż w 2008 r. po upadku Lehman Brothers, wtedy sytuacja Amiki była ciężka, krytyczna, dziś jest inaczej. Kiedy kryzys przejdzie, będziemy mogli wrócić szybko do realizacji zadań, które sobie postawiliśmy - dodał szef Amiki.

Jak podkreśla szefostwo Amiki, w "początek roku firma weszła bardzo dobrze". - Nie publikujemy prognoz, wiec mogę tylko powiedzieć, że przekroczyliśmy założenia budżetowe. Również marzec rozwijał się bardzo dobrze, ale został brutalnie zastopowany. Już w I kw. będzie widać skutki kryzysu - wyjaśnił Rutkowski.

Poinformował, że według szacunków spółki, w marcu miała ona ok. 80 proc. normalnej sprzedaży. Co do kwietnia ocenił, że można jedynie powiedzieć o spodziewanych "dużych spadkach" przychodów.

- II kwartał będzie bardzo ciężki. Liczymy, że w III kw. to będzie z powrotem powolny wzrost - powiedział prezes.

Spółka czuje się dobrze przygotowana na kryzys. - Ponad 220 mln zł EBITDA w 2019 r. daje dużą poduszkę w zakresie finansowania - wskazał dyrektor finansowy Michał Rakowski.

- Produkcję mamy zabezpieczoną na kilka tygodni. Nie będzie tak, że wystartujemy i po tygodniu staniemy z powodu braku komponentów. 15 kwietnia ruszymy z produkcją odpowiadającą na zapotrzebowanie sprzedaży - powiedział wiceprezes Marcin Bilik.

Rutkowski poinformował także, że zarząd nie ma obecnie stanowiska na temat wypłaty dywidendy za 2019 r.

Amica jest producentem sprzętu AGD, notowanym na warszawskiej giełdzie od 1997 r. Jej skonsolidowane przychody sięgnęły 3 023 mln zł w 2019 r.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
giełda
wiadomości
giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(87)
Maria
2 lata temu
Amica mogłaby się przyłożyć do tego co produkuje ,żeby nie trzeba było się szarpać z szufladą w kuchence która niemało kosztuje a rozwiązania z dziewiętnastego wieku
ChwdpA
2 lata temu
AM CA ma krew na rękach
Hej
2 lata temu
Mam pralkę, lodówko zamrażarkę i ostatnio kupiłem kuchenkę, wszystko Amica. Jak skończy się stara zmywarka, to też kupię Amiki. Super sprzęt.
WE WRONKACH
2 lata temu
Produkują tylko piekarniki lodówek nie robią już parę ładnych lat. Pracuję zakład obok w Samsungu my robimy lodówki i tez stoimy
Taka prawda
2 lata temu
Te giganty nie mają zgromadzonej żadnej gotówki. Po 2 tygodniach przestoju chcą zabierać emerytom i dzieciom pieniądze dla ratowania tych gigantów. Koronawirus obnazyl cała ekonomię światowej finansjery. Wszystko wirtualne.
...
Następna strona