Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Aramco, saudyjski gigant naftowy, wejdzie na giełdę

2
Podziel się

Saudyjski gigant naftowy Aramco potwierdził w niedzielę swą pierwszą ofertę publiczną. Może być największa na świecie. Oczekuje się, jak podawała francuska agencja AFP, że Aramco sprzeda ogółem 5 proc. swojego kapitału, w tym 2 proc. podczas wejścia na giełdę.

Arabia Saudyjska próbuje przygotować się na erę "postnaftową".
Arabia Saudyjska próbuje przygotować się na erę "postnaftową". (Pixabay.com, Inde)
bDAiPfYl

Aramco otrzymało zgodę na wejście na giełdę od saudyjskiego regulatora rynku finansowego. AFP interpretuje ten krok jako potwierdzenie chęci saudyjskich władz dotyczących znaczącego przekształcenia gospodarki kraju głęboko zależnego od ropy naftowej.

- To znaczący etap w historii firmy i poważny krok naprzód w realizacji "Wizji 2030", głównego planu królestwa na rzecz zrównoważonej dywersyfikacji gospodarczej i stałego wzrostu - zadeklarował w oświadczeniu przewodniczący Rady Administracyjnej Jasir al-Rumajjan, którego cytuje Polska Agencja Prasowa.

bDAiPfYn

Program "Wizja 2030" został zainicjowany przez saudyjskiego następcę tronu księcia Mohammada ibn Salmana. Ma przygotować gospodarkę kraju do nowej rzeczywistości - "postnaftowej".

Zobacz: PKP - Wymiana taboru

Jeszcze w październiku AFP, powołując się na nieoficjalne źródła, podawała, że oczekuje się, iż Aramco sprzeda ogółem 5 proc. swojego kapitału, w tym 2 proc. podczas wejścia na giełdę. Według wcześniejszych doniesień inwestorzy wycenią Aramco, największy koncern naftowy na świecie, na kwotę 1.500-1.700 mld dolarów.

bDAiPfYt

Firma poinformowała, jak podaje PAP, że jej akcje obędą oferowane na saudyjskim rynku inwestorom instytucjonalnym, obywatelom Arabii Saudyjskiej, cudzoziemskim rezydentom w Arabii Saudyjskiej i obywatelom krajów Zatoki Perskiej.

Aramco, oceniana jako najbardziej dochodowa firma na świecie, ogłosiła, że w ciągu ośmiu miesięcy tego roku osiągnęła zysk w wysokości 68 miliardów dolarów. W 2018 oku uzyskała 111,1 mld dol. zysków, więcej niż łącznie Apple, Google i Exxon Mobil.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDAiPfYu
bDAiPfYO
wiadomości
wiadomości
wiadomości
KOMENTARZE
(2)
Dom
rok temu
A kiedyś jak już ropa nie będzie potrzebna wyżej rozwiniętym krajom pustynia zabierze co swoje a o tzw bliskim wschodzie luckość zapomni 😂 pozdrawiam
xerion
rok temu
Najbardziej dochodowa na świecie bo świat pozwala na dyktat cen ropy naftowej przez OPEC. Cena spada to obniżymy sobie wydobycie? Nie ma to wiele wspólnego z wolnym rynkiem a bardziej centralnym sterowaniem.