Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
technologie
09.03.2020 10:50

Asseco Poland stworzyło system IT do prowadzenia rejestru akcjonariuszy

Asseco Poland stworzyło Promak Ra - system IT umożliwiający prowadzenie rejestru akcjonariuszy, a który jest zintegrowany z platformą blockchain dla rynku kapitałowego udostępnioną przez Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych (KDPW), poinformowała spółka.

Podziel się
Dodaj komentarz

"Prowadzenie elektronicznego rejestru jest niemożliwe bez stworzonego specjalnie na takie potrzeby systemu IT. Z rynkiem kapitałowym Asseco współpracuje od wielu lat, dlatego z myślą o nowych obowiązkach biur maklerskich stworzyliśmy Promak Ra, który pozwoli im zaoferować te usługi na najwyższym poziomie technologii i bezpieczeństwa" - powiedział dyrektor pionu rynków kapitałowych Asseco Poland Artur Trunowicz, cytowany w komunikacie.

Do końca czerwca niepubliczne spółki akcyjne i komandytowe muszą wybrać podmiot do prowadzenia elektronicznego rejestru akcjonariuszy. Będą mogły to robić tylko podmioty uprawnione do prowadzenia działalności maklerskiej, takie jak biura i domy maklerskie. Obowiązkowa dematerializacja akcji firm niepublicznych będzie dotyczyła wszystkich spółek akcyjnych oraz komandytowo-akcyjnych, niezależnie od liczby akcjonariuszy. W Polsce funkcjonuje ok. 14 tys. takich podmiotów. Akcje tych firm wydane w formie papierowego dokumentu utracą ważność w 2021 r. Spółki będą musiały mieć elektroniczny rejestr akcjonariuszy, prowadzony przez uprawniony do tego podmiot, np. dom maklerski. Celem zmian jest zwiększenie przejrzystości oraz efektywności wymiany informacji w sprawach podatkowych zgodnie ze standardami Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, przypomniano w komunikacie.

"Wprowadzone zmiany oznaczają nowy obszar działalności dla biur maklerskich. Z myślą o przystosowaniu ich do nowych obowiązków Asseco Poland stworzyło Promak Ra - system informatyczny, umożliwiający prowadzenie rejestru akcjonariuszy. Pozwala on na elektroniczną formę wszystkich czynności maklerskich związanych z rejestrem akcjonariuszy (rejestr umów, emisji, przemieszczeń, zastawów akcji, świadectw rejestrowych), jak również obsługę praw wynikających z akcji, łącznie z dywidendą. Do końca czerwca 2020 r. spółki muszą wybrać podmiot, z którym zawrą umowę o prowadzenie e-rejestru" - czytamy dalej.

Promak Ra może być wdrożony zarówno w systemie istniejącej infrastruktury instytucji finansowej, jak też uruchomiony w chmurowej formule SaaS. Pozwala to na łatwe i szybkie uruchomienie rozwiązania bez konieczności angażowania wewnętrznych zasobów IT. System Asseco jest zintegrowany z platformą blockchain dla rynku kapitałowego stworzoną przez KDPW, podano także.

"Ideą platformy blockchain dla rynku kapitałowego jest udostępnienie wszystkim jej uczestnikom infrastruktury do współtworzenia jednolitego, bezpiecznego i zaufanego ekosystemu współpracy. Jest to rozwiązanie otwarte, które dedykujemy współpracy w obszarze innowacyjnych usług posttransakcyjnych" - powiedział wiceprezes KDPW Sławomir Panasiuk, cytowany w komunikacie.

Celem przyświecającym KDPW przy tworzeniu koncepcji platformy była minimalizacja kosztów związanych z tworzeniem usług w modelu rozproszonym. Pozwala to na tworzenie konkretnych rozwiązań bez potrzeby ponoszenia powielanych nakładów na tworzenie sieci oraz opracowywanie procesów jej utrzymania. Platforma obniża także próg wejścia w obszar technologii blockchain oraz pozwala szeroko wykorzystywać potencjał ekosystemu stworzonego przez instytucje rynku kapitałowego. Platforma została uruchomiona w połowie 2019 r. Pierwszą dostępną na niej usługą jest eVoting, który digitalizuje proces głosowania na walnych zgromadzeniach spółek, podsumowano w materiale.

Asseco Poland S.A. specjalizuje się w produkcji i rozwoju oprogramowania. Jest to największy software house z polskim kapitałem, ponad połowę przychodów grupy stanowią rozwiązania własne. Asseco jest szóstym największym dostawcą oprogramowania w Europie.

Tagi: technologie, media, telekomunikacja, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
09-03-2020

...A po h ? Rozumiem, że jak 'ynwestor' usłyszy blockchain to rzuca się na akcje firmy jak reksio na szynkę, ale czy aby na pewno jest to dobry … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (1)