Atradius: Wartość dodana polskiej branży spożywczej wzrośnie o 4% w 2020 r. 

Rosnący popyt wewnętrzny oraz zapotrzebowanie eksportowe będą odpowiadać za wzrost wartości dodanej branży w 2020 roku o 4%, wynika z raportu z cyklu Market Monitor, opublikowanego przez ubezpieczyciela należności Atradius.

Obraz

"Branża spożywcza jest jedną z najsilniejszych w polskim przemyśle, a jej stabilny rozwój wynika z silnego popytu na rynku krajowym oraz rosnącemu eksportowi. Pozostaje jednak podatna na ryzyka związane z nawykami konsumentów, zmiennością cen towarów oraz w przypadku sektora mięsnego, zagrożeniem epidemiologicznym w postaci afrykańskiego pomoru świń" - czytamy w komunikacie.

Według ekspertów Atradiusa, ryzyko w sektorze spożywczym w Polsce pozostaje na stabilnym poziomie. Branża jest jedną z najsilniejszych gałęzi krajowego przemysłu, a jej udział w unijnym sektorze spożywczym wynosi 9%.

"Należy jednak pamiętać, że konkurencja na polskim rynku żywności jest bardzo wysoka, zwłaszcza pod względem cen. Marże i zyskowność mimo, że dla większości firm są na ogół stabilne, to generalnie pozostają na niskim poziomie. Na lepsze zyski mogą liczyć jedynie większe lub wyspecjalizowane przedsiębiorstwa, podczas gdy wiele małych i średnich firm musi walczyć o przetrwanie. Dodatkowo, proces konsolidacji przebiega powoli, ponieważ wiele małych i rodzinnych firm niechętnie sprzedaje swoją działalność, a decyzja o tym często przychodzi za późno, np. gdy firma ma już poważne problemy z płynnością" - skomentował dyrektor regionalny ds. oceny ryzyka w Atradius Arkadiusz Taraszkiewicz, cytowany w komunikacie.

Atradius zwrócił też uwagę w raporcie, że sektor mleczarski w Polsce jest kontrolowany głównie przez cztery duże firmy i wykazuje stabilny wzrost. Zdaniem ekspertów firmy, jego wartość dodana urośnie o 5,6% w 2019 r. i 3,9% w 2020 r. Opóźnienia w płatnościach i należności nieściągalne w segmencie pozostają na niskim poziomie, co wskazuje na wysoką moralność płatniczą.

"W sektorze mięsnym, hodowla drobiu od kliku lat odnotowuje wysoki poziom wzrostu, a Polska jest jednym z czołowych producentów w UE. Inaczej jest w segmencie mięsa czerwonego, który boryka się z niskimi marżami, presją cenową, powolnym procesem konsolidacji i konsekwencjami powtarzających się wybuchów afrykańskiego pomoru świń w polskich gospodarstwach komercyjnych. Poziom opóźnionych płatności i niewypłacalności w tym segmencie jest wysoki i nadal rośnie" - czytamy dalej.

Z kolei handel detaliczny oraz hurtowy artykułami spożywczymi w Polsce musi mierzyć się z silną konkurencją, wysoką presją cenową i zmieniającymi się zachowaniami konsumentów, którzy są wrażliwi cenowo. Ryzyko w sektorze dotyczy przede wszystkim mniejszych i niezależnych sprzedawców detalicznych, przy czym wielu stara się utrzymać rentowność, pracując na niewielkich, a nawet ujemnych marżach. Liczba opóźnień w płatnościach i niewypłacalności pozostaje wysoka.

"Dodatkowo, dalsze ograniczenie handlu w niedziele, presja na obniżanie marż, oraz rosnące koszty pracy, w tym wzrost płacy minimalnej, a także dynamiczny rozwój sprzedaży online będą czynnikami, które mogą wpłynąć na zwiększenie niewypłacalności w handlu detalicznym i hurtowym w 2020 roku" - wskazał Taraszkiewicz.

Średni czas płatności w polskim sektorze spożywczym wynosi 30 dni, a poziom należności regulowanych po terminie jest wysoki. Większe firmy korzystają z przewagi i wymagają dłuższych terminów płatności od dostawców lub regulują zobowiązania po terminie zapadalności, by poprawić własne przepływy gotówki, zaznaczono także w materiale.

Według analityków Atradiusa, niewypłacalność w sektorze spożywczym wzrośnie o 3% zarówno na koniec 2019 r., jak i w 2020 r., co dotknie przede wszystkim handel detaliczny artykułami spożywczymi i producentów czerwonego mięsa.

Źródło artykułu:
Wybrane dla Ciebie
Coraz więcej "cichych" kontroli podatników. Resort ma to uregulować
Coraz więcej "cichych" kontroli podatników. Resort ma to uregulować
"Torebka jako bagaż". Ogromna kara dla organizatora koncertów
"Torebka jako bagaż". Ogromna kara dla organizatora koncertów
"Natychmiast zaktualizować". Pilny apel z rządu do banków, urzędów
"Natychmiast zaktualizować". Pilny apel z rządu do banków, urzędów
Domagają się dopłat do paliwa i nawozów. Apel o pilne działania rządu
Domagają się dopłat do paliwa i nawozów. Apel o pilne działania rządu
Z 6 do 24 mld euro. Wielka inwestycja pod znakiem zapytania
Z 6 do 24 mld euro. Wielka inwestycja pod znakiem zapytania
"Trwają prace". Minister nie składa broni ws. regulacji nad rynkiem kryptoaktywów
"Trwają prace". Minister nie składa broni ws. regulacji nad rynkiem kryptoaktywów
Rynki nerwowe po weekendzie. Oto co się dzieje z cenami złota
Rynki nerwowe po weekendzie. Oto co się dzieje z cenami złota
Chcą podnieść drugi próg podatkowy. Jest odpowiedź ministra finansów
Chcą podnieść drugi próg podatkowy. Jest odpowiedź ministra finansów
Powrót do cen paliw bez rządowej osłony. Domański: stopniowy
Powrót do cen paliw bez rządowej osłony. Domański: stopniowy
"Najważniejsza ustawa mieszkaniowa tej kadencji". Jest zapowiedź z rządu
"Najważniejsza ustawa mieszkaniowa tej kadencji". Jest zapowiedź z rządu
Chiny apelują o ograniczenie mocy fotowoltaiki. Zaskakujący powód
Chiny apelują o ograniczenie mocy fotowoltaiki. Zaskakujący powód
Kolejny cios w czarnomorski port Rosji. Odłamki naruszyły instalację gazową
Kolejny cios w czarnomorski port Rosji. Odłamki naruszyły instalację gazową