Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|
aktualizacja

Bank Millennium zarobił o 90 proc. mniej. Koronawirus nie jedynym problemem

46
Podziel się:

Zarząd Banku Millennium nie kryje, że przez koronawirusa w tym roku jego zyski będą niższe. Bardzo trudne pod względem wyników były pierwsze miesiące - zyski spadły o prawie 90 proc. w porównaniu z początkiem 2019 roku.

Zapowiada się trudny rok dla Banku Millennium.
Zapowiada się trudny rok dla Banku Millennium.

Trwa sezon publikacji wyników za pierwszy kwartał 2020 roku. Karty odkrył Bank Millennium, dla którego nie był to najlepszy okres. Zarobił na czysto 18,1 mln zł. To o prawie 90 proc. mniej niż rok wcześniej, gdy zysk netto wyniósł 160 mln zł.

Gorszych wyników spodziewali się analitycy obserwujący bank, ale nie przewidzieli, że spadek będzie aż tak znaczący. Oczekiwania ośmiu biur maklerskich ankietowanych przez PAP wahały się w przedziale od 25 do 68 mln zł. Tak więc nawet najwięksi pesymiści nie przewidzieli takiego obrotu spraw.

Mogłoby się wydawać, że na tak słabe wyniki negatywnie zareaguje giełda. Nic z tych rzeczy. Notowania akcji Banku Millennium od rana są stabilne. Około godz. 10:00 były nawet na plusie. Najprawdopodobniej do inwestorów trafiły tłumaczenia zarządu, który uspokaja, że spadek zysku to efekt zdarzeń nadzwyczajnych. Przekonuje, że z ich pominięciem zysk utrzymałby się na ubiegłorocznym poziomie.

Zobacz także: mBank webinar dla firm: Jak płynnie przenieść stacjonarny biznes do online, przetrwać i wygrać w kryzysie?

"Wyniki były obciążone szeregiem pozycji nadzwyczajnych, takich jak dodatkowe rezerwy na ryzyko prawne walutowych kredytów hipotecznych, wyprzedzająca rezerwa na spodziewany wpływ pandemii COVID-19 czy koszty integracji z Euro Bankiem" - czytamy w komunikacie.

Z informacji banku wynika, że w każdym z wymienionych przypadków negatywny wpływ na wyniki był na poziomie kilkudziesięciu milionów złotych.

Poza tym, w pierwszym kwartale bank zaksięgował pełną składkę roczną (58 mln zł) na fundusz przymusowej restrukturyzacji Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG) i kwartalną składkę na fundusz gwarantowania depozytów w kwocie 27 mln zł. Negatywny wpływ na wyniki miały też cięcia stóp procentowych i utracone dochody ze zwrotów prowizji od wcześniej spłaconych kredytów konsumpcyjnych.

Trudny cały rok

Bank informując o wynikach kwartalnych nie pozostawia złudzeń, że również w całym roku zyski będą niższe niż poprzednio. Punktem odniesienia jest ubiegłoroczne 560 mln zł. Jako jedną z głównych przyczyn wymienia koronawirusa.

"Bank przewiduje niższy od wcześniej zakładanego, popyt na produkty i usługi finansowe. Ponadto, sytuacja finansowa niektórych klientów grupy może ulec pogorszeniu, pomimo inicjatyw, mających na celu częściowe niwelowanie skutków pandemii (tj. oferta czasowego zawieszenia spłat rat kapitałowo-odsetkowych kredytu dla klientów detalicznych)" - czytamy w raporcie.

Bank ostrzega też, że osłabienie złotego może wpłynąć na koszt ryzyka prawnego walutowych kredytów hipotecznych, ale "obecnie trudno jest oszacować skalę tego wpływu w sposób wiarygodny".

Również obniżka stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej (RPP) oraz zmiana parametrów wymogów w zakresie rezerw obowiązkowych od 30 kwietnia, łącznie wywrą negatywny wpływ na wynik odsetkowy grupy Millennium Banku na poziomie około 160-190 mln zł.

Choć zyski bardzo mocno spadły, bank rośnie. M.in. dzięki przejęciu Euro Banku wartość aktywów przekroczyła już 100 mld zł (101,93) wobec 82,3 mld zł na koniec marca 2019. Bank Millennium ma 799 placówek (573 oddziały i 226 oddziałów franszyzowych).

Bank Millennium jest ogólnopolskim, uniwersalnym bankiem, działającym pod tą marką od 2003 roku. W roku 1992 akcje banku (wówczas BIG SA) jako pierwszej instytucji finansowej - zadebiutowały na GPW. Strategicznym akcjonariuszem jest Banco Comercial Portugues (Millennium bcp) - największy komercyjny bank w Portugalii.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(46)
Stanley
2 lata temu
Bank w 2020 roku zmniejszył zyski o prawie 90 % a to z 160 z 2019 mln do 18,1 mln w 2020 r. .Co to za matematyka w tych procentach?! . Zyski spadły o 8,84, raza (8,84 x 18,1 =160 mln ) czyli 18,1 =100% zysku w 2020 a w stosunku do 2019 to 8,84 x 100% =884 % czyli blisko 900% a nie blisko 90 %
71
3 lata temu
Ponadto blokują celowo linię, tak aby klienci nie mogli się dodzwonić do banku odkąd w kraju jest pandemia. Nie chcą nikomu pomoc. Informacyja od pracownika banku.
klient
3 lata temu
Łezka mi pociekła.Biedaczyska z prezesem o zarobkach 400 tys miesięcznie .
adam
3 lata temu
oprocentowanie lokat 3% kredyty 7 wprowadzić normalnośc czytałem pkobp lokaty0,25 a kredycik 13 musicie dużo jeszcze sie uczyć najlepiej od zydów
Zośka
3 lata temu
Banki powinny być narodowe , a nie of city prywatne , bo im nie zależy na obywatelach , całe dziadostwo wywalić niech wpełźnie skąd wypełzło i zepsuło pieniądz .Zadłużyli wszystkie kraje , teraz zniszczą ich gospodarki , a potem zabiorą ludziom to co ma rzeczywistą wartość , domy , ziemię i przedsiębiorstwa . Won !
...
Następna strona