Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Bank Pocztowy przyznaje, że zyski spadną. Nawet o kilkanaście milionów złotych

To będzie trudny rok dla banków. Zyski Banku Pocztowego mogą spaść co najmniej o połowę. Wszystko przez recesję wywołaną koronawirusem, której skutkiem jest m.in. cięcie stóp procentowych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wikimedia Commons)
Rok 2020 będzie trudny dla banków.

Kontrolowany przez Pocztę i PKO BP - Bank Pocztowy szacuje, że jego zyski za 2020 rok mogą być niższe o 50-70 proc. w porównaniu z wynikami osiągniętymi w 2019 roku. Biorąc pod uwagę, że wtedy sięgały 19 mln zł, mowa o spadku zysków o 9-13 mln zł.

Pocztowy ocenia, że tylko obniżka stóp procentowych do rekordowo niskiego poziomu pomniejszy wyniki uzyskiwane z odsetek (od kredytów i depozytów) o około 35-40 mln zł.

Dodatkowo bank szacuje, że na skutek przejściowej recesji wywołanej pandemią koronawirusa nastąpi wzrost kosztu ryzyka. Utworzone do tej pory z tego tytułu odpisy na oczekiwane straty kredytowe wyniosą w skali całego roku nie mniej niż 25 mln zł i będą uzależnione od rozwoju sytuacji epidemicznej w kolejnych miesiącach oraz skali i długości utrzymującego się kryzysu.

Od 17 czerwca odmrożenie lotów. Gdzie będziemy mogli polecieć?

"Zarząd banku zwraca jednak uwagę, że prowadzone w ostatnich latach działania związane z poprawą jakości bieżącego portfela kredytowego i kontynuowane obecnie różnego rodzaju działania optymalizacyjne wpływają na ograniczenie wzrostu kosztu ryzyka wywołanego skutkami pandemii w bieżącym roku" - czytamy w komunikacie banku.

Mimo rosnącego ryzyka, zarząd Pocztowego ocenia, że w horyzoncie końca roku kapitały banku powinny być na poziomie zdecydowanie przewyższającym minimalne dopuszczane poziomy.

- Mimo ciężkiej sytuacji rynkowej związanej z koronawirusem w Polsce, Bank Pocztowy ma obecnie dobrą i bezpieczną sytuację kapitałową i płynnościową. Prognozowane przez bank w horyzoncie końca roku miary kapitałowe będą kształtowały się na wysokim poziomie - zapewnia pełniący obowiązki prezesa banku Jakub Słupiński.

Wskazuje, że w trudnym czasie atutem banku na tle konkurencji będzie bliska współpraca z Pocztą Polską (jest większościowym akcjonariuszem banku).

Bank podał, że wszelkie działania związane z obecną sytuacją monitoruje specjalny zespół, reagujący na pojawiające się ryzyka i okoliczności oraz koordynujący wszelkie inicjatywy dotyczące przeciwdziałania skutkom epidemii.

"Dla niektórych banków wyżej wymienione konsekwencje będą wręcz dramatyczne i wymuszą wprowadzenie programów naprawczych lub wycofanie się z rynku bankowego" - ostrzegał ZBP.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Tagi: finanse, bankowość, giełda, wiadomości, giełda na żywo, bank pocztowy, prognozy, wyniki, gospodarka
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
16-06-2020

AureusBank pocztowy to najdziwniejszy bank świata, ma najwięcej potencjalnych placówek, doviera do prawie każdego Polaka, a ma nędzne wyniki finansowe- to … Czytaj całość

17-06-2020

outlawnie rozumiem.... zysk 10mln zł to nadal zysk to po co robic awanture ? dlatego tez nie rozumiem takich kghm i wielkich spolek panstwowych. genreruja … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (2)